Znaki drogowe ograniczające prędkość na polskich drogach. Poznaj je przed urlopem.

Wydaje ci się, że znasz wszystkie znaki drogowe, które mówią o ograniczeniach prędkości na polskich drogach? Przeczytaj i sprawdź, co tak naprawdę wiesz!

 

Wydaje ci się, że znasz wszystkie znaki drogowe, które mówią o ograniczeniach prędkości na polskich drogach? Przeczytaj i sprawdź, co tak naprawdę wiesz!

 

Teoretycznie wiedza o dopuszczalnych prędkościach na drogach publicznych powinna być wiedzą elementarną dla każdego kierowcy, jednak zdarzają się niuanse, które mogą skutecznie obrzydzić urlopową podróż. Bo czy zastanawiałeś się, czy na każdej drodze poza obszarem zabudowanym możesz poruszać się z prędkością 90km/h, czy na obszarze zabudowanym zawsze powinieneś jechać z prędkością 50 km/h? A o co chodzi z prędkością w miejscowościach, gdzie nie ma białego znaku informacyjnego, a jest tylko zielony? Może przed urlopową podróżą warto sobie przypomnieć, z jaką prędkością i gdzie można się poruszać samochodem?

 
Znak drogowy prawdę ci powie

 
Patrz na znak drogowy, on wskaże ci drogę. Oczywiście, o ile zwrócisz uwagę, że prędkość pokazana na znaku drogowym dotyczy twojego auta, zakładając, że poruszasz się autem osobowym lub busem o masie do 3,5 tony, bo takich aut na polskich drogach jest najwięcej. Pamiętaj też, że Kodeks Drogowy zobowiązuje cię do jazdy z prędkością nieutrudniającą jazdy innym uczestnikom, tak więc, jeśli zapobiegawczo wleczesz się w ślimaczym tempie, to wcale:

nie jedziesz bezpiecznie
nie jedziesz zgodnie z prawem.

 

No chyba, że wolna jazda spowodowana jest siłą wyższą, czyli holujesz inne auto, pociągniesz przyczepkę, masz awarię. Musisz tu jednak być prawidłowo oznaczony.

 

 
Znaki drogowe dotyczące dopuszczalnej prędkości

 

 
Znaki drogowe oraz zasady ogólne regulują ograniczenia prędkości, obowiązujące wszystkich kierowców. Znak ograniczający dopuszczalną prędkość B-33 oznacza, że absolutnie nie wolno kierowcy przekroczyć prędkości z niego wynikającej. Nazwa znaku, “ograniczenie prędkości”, to nazwa myląca, oznaczająca, że na konkretnym odcinku drogi prędkość dopuszczalna byłaby wyższa, gdyby nie ustawiony znak. Jeśli więc znak ograniczający prędkość do 40 km/h postawimy razem z tablicą D-42 “obszar zabudowany”, to na całym tym obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 40 km/h a nie 50 km/h.

 
Należy tu również pamiętać, że w obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, a w godzinach od 23.00 do 5.00 jest podniesiona do 60 km/h, chyba że umieszczone znaki drogowe pokazują inne dopuszczalne prędkości. Są również miejsca, gdzie dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym jest podniesiona do wyższej wartości, o ile pozwalają na to warunki. O podniesieniu dopuszczalnej prędkości informuje ten sam znak, który ją ogranicza.

 

Znaki i tablice informacyjne również dotyczą nakazanej prędkości

 
Znaki i tablice informacyjne, które oznaczają rodzaj drogi również wyznaczają ograniczenia prędkości. Tak więc:

znak drogowy D-7 “droga ekspresowa” do 120 km/h
znak drogowy D-9 “autostrada” do 140 km/h
znak D-40 “strefa zamieszkania” do 20 km/h
znak B-43 “strefa ograniczonej prędkości” – do wskazania znaku

 

 

W tych przypadkach prędkość dopuszczalna wynikająca z zasad ogólnych i ze znaku B-43 obowiązuje do odwołania, o którym mówi stosowny znak, oznaczający koniec drogi lub strefy.

 
Ograniczenia i dopuszczalne prędkości wynikające z zasad ogólnych, nie tylko ze znaków drogowych
Oznaczone znakiem drogowym dopuszczalna prędkość dróg poza obszarem zabudowanym wynosi 90 km/h, ale nie zawsze. Na drogach dwujezdniowych o przynajmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku jazdy dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h. Innym wyjątkiem jest droga ekspresowa jednojezdniowa, gdzie limit prędkości wynosi nie 120 km/h, a 100 km/h. Ograniczenie prędkości z reguły odwołują odpowiednie znaki lub skrzyżowania, aczkolwiek w drugim przypadku należy być ostrożnym w interpretacji, gdyż nie każde skrzyżowanie ma prawo odwołać ograniczenie prędkości, oraz nie każde skrzyżowanie jest nim w świetle prawa.

 
Znaki drogowe i tablice stawiane przez prywatnych zarządców parkingów i osiedli

 
Prywatni zarządcy parkingów i osiedli stawiając znaki drogowe, które mogą nieco zaciemnić obraz sytuacji drogowej. Należy je jednak traktować bardziej jak tablice informacyjne, z prędkościami zalecanymi w danym miejscu, niż ja nakaz. Jeśli jednak znak B-33 znajduje się w towarzystwie tablicy “strefa ruchu”, to w danej strefie obowiązują przepisy ruchu drogowego, a przekroczenie dopuszczalnych prędkości grozi karnym mandatem

 

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował producent znaków drogowych Drogmal – firma zajmującą się min. produkcją i wynajmem wyrobów przeznaczonych do zastosowania w infrastrukturze drogowej a także oznakowaniem dróg, ulic oraz placówOne thought on “Znaki drogowe ograniczające prędkość na polskich drogach. Poznaj je przed urlopem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.