Jak dobrać plecak dla dziecka do szkoły?

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, choć pewnie najmłodsi nie zdają (lub wolą nie zdawać!) sobie z tego sprawy. Jednak rodzice swoje wiedzą. Półmetek wakacji to odpowiedni moment, by zacząć myśleć nad odpowiednim plecakiem dla swojej pociechy.

 

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, choć pewnie najmłodsi nie zdają (lub wolą nie zdawać!) sobie z tego sprawy. Jednak rodzice swoje wiedzą. Półmetek wakacji to odpowiedni moment, by zacząć myśleć nad odpowiednim plecakiem dla swojej pociechy. Nie tylko dlatego, by uniknąć zakupów last minute, które, jak dobrze wiemy, wywołują więcej zamieszania, niż pożytku. Odpowiedni wybór plecaka ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka, a już najprecyzyjniej rzecz ujmując – dla jego kręgosłupa. Dlatego im wcześniej podejmiemy decyzję o wyruszeniu na zakupy, tym więcej czasu będziemy mieli na rozsądny, przemyślany i – przede wszystkim – korzystny dla dziecka wybór. Zatem: jak dobrać odpowiedni plecak dla dziecka?

Pierwszą rzeczą, o której musimy wiedzieć, to waga plecaka wraz ze wszystkim, co dziecko będzie w nim nosić. Powszechnie wiemy, że wiedza zawarta w książkach, szczególnie w pierwszych latach nauki, swoje waży. Dziecko w wieku do 13. roku życia nie powinno nosić plecaka, którego całkowita waga przekraczałaby 10% masy ciała dziecka. Później ten procent jest nieco większy, ale – podkreślamy – tylko nieco większy, bo skacze do 15% wagi ucznia. Wybierajmy zatem plecaki możliwie jak najlżejsze.

 

 

Drugim aspektem, na który musimy koniecznie zwracać uwagę, jest usztywniony i wyprofilowany tył plecaka. W ten sposób może on nie tylko odpowiednio dopasować się pleców, ale również zapobiegać uszkodzeniom kręgosłupa i kształtować postawę naszej pociechy.

 

 

Aby plecak był prawidłowo noszony, należy zadbać o precyzyjne wyregulowanie szelek. Szelki plecaka nie mogą być zbyt wąskie (przyjmuje się, że ich szerokość powinna zakręcić się wokół 4 centymetrów), natomiast powinny być miękkie i, jak już wspomniano, regulowane. Wszystko dla jak najlepszego poczucia komfortu dziecka. Jak odpowiednio wyregulować szelki? O to możecie poprosić sprzedawców w sklepie, którzy z definicji powinni być przeszkoleni w zakresie towaru, który oferują i – idąc dalej – w profesjonalny i kompleksowy sposób wytłumaczyć proces regulacji szelek.

 

 

Nasza szerokość geograficzna ma to do siebie, że w przeważającej części roku szkolnego dziecko idzie do szkoły (lub z niej wraca), kiedy na zewnątrz jest najzwyczajniej ciemno, szaro, a nierzadko deszczowo. Zadbajmy wtedy o bezpieczeństwo dziecka. Jak? Wyposażmy plecak w najprostszą z możliwych rzeczy – odblaski. Zresztą, nie tylko plecak. Odblaskowy element można przecież bardzo łatwo „zamontować” na kurtce czy czapce. To drobny szczegół, ale mogący robić olbrzymią różnicę. Po zmroku, w miejscach o słabej widoczności, pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego pojazdem z 30 metrów. Odblaski sprawiają, że kierowca zauważa je z odległości sięgającej nawet 200 metrów. Daje mu to odpowiedni czas na reakcję, co przekłada się na bezpieczeństwo pieszego.

 

 

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając się na plecakowe zakupy? Ważne, by wybrać plecak z przegródką. Na pewno pamiętacie czasy szkolne i doskonale wiecie, jakie cuda potrafiły dziać się w plecaku po kilku godzinach zajęć lekcyjnych. Uczmy swoje pociechy porządku i kontroli nad, zdawałoby się, chaosem nie do opanowania. Przegródka w plecaku na sam początek na pewno wystarczy. Kolejny aspekt – sprawdźmy, jak usytuowane są kieszenie i jaka jest ich liczba. Symetryczne rozłożenie kieszonek pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru plecaka, co ma bardzo duże znaczenie dla kręgosłupa naszej pociechy. Oczywiście, dodatkowe, zewnętrzne kieszenie mają również swoje atuty funkcjonalne – można do nich spakować chociażby butelkę z wodą.

 

 

 

Jak widać, wybierając tak podstawową rzecz, jaką jest plecak dla dziecka, musicie wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, które wpłyną na decyzję o zakupie. Decyzję, która musi iść w parze przede wszystkim z komfortem dziecka, jego zdrowiem, bezpieczeństwem i rozwojem. Ale… posłuchajcie się też swojej pociechy! Dzięki temu wzmocnicie w dziecku poczucie niezależności i tego, że liczycie się z jego opinią. Oczywiście, dziecko będzie kierowało się przede wszystkim walorami estetycznymi, ale przy tak szerokim wyborze plecaków, na pewno znajdziecie złoty środek, który sprawi, że uczeń będzie nosił plecak z przyjemnością, a i wy będziecie mieli pewność z dokonania właściwego wyboru.

 

 

 

Artykuł napisany przez ekspertów hurtowniasportowa.net

 

 

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *