Co zabrać w podróż – walizka, torba, a może plecak?

Podróżowanie może być bardzo przyjemne o ile ktoś nie ma awersji do podejmowania decyzji, co ze sobą zabrać. Wiele zależy również od tego, jaki środek komunikacji wybierzemy, towarzystwa, pogody i oczywiście od tego, czy nasz bagaż pomieści wszystko, co zamierzaliśmy ze sobą wziąć. Euforia towarzysząca wielu wyjazdom powoduje, iż nie możemy się ich doczekać i pakowanie zaczynamy już kilka dni wcześniej.

 

 

Nie ma w tym oczywiście niczego złego, zwłaszcza, że niektórzy robią to na ostatnią chwilę i zdarza się, że przez to o czymś zapominają. W co się jednak zapakować? Jaki typ bagażu będzie najlepszy na wycieczkę? Czy da się w ogóle wyłonić jedynego faworyta, który niezależnie od rodzaju podróży ma przewagę nad innymi?

 

 

Przewaga absolutna tu nie istnieje

 

 

Jednym z ważniejszych szczegółów decydujących o rodzaju bagażu powinien być zawsze rodzaj wycieczki. Jeśli lecimy samolotem i niemal cały czas będziemy spędzać na plaży lub w hotelu to całkiem racjonalnym wyborem będzie walizka podróżna. Jadąc samochodem również możemy ją zabrać, choć o wiele łatwiej będzie nam manewrować torbą, jeśli bagażnik nie należy do największych na świecie. Warto wziąć również pod uwagę, czy raz zabrany bagaż często będziemy przemieszczać, czy do końca urlopu pozostanie on w naszym pokoju – na piesze wycieczki górskie od schroniska do schroniska zdecydowanie przyda się plecak, a nie walizka. Jak widać przewaga absolutna i jedyny słuszny wybór w tym wypadku nie istnieją. Jak więc dokonać wyboru i co zabrać? Oczywiście zdając sobie sprawę ze swoich potrzeb oraz możliwości, jakie niesie każde z tych rozwiązań.

 

Plecak – wady i zalety

 

 

Zacznijmy może od tego, że plecak to ten rodzaj bagażu, który warto zabierać na niezbyt długie wycieczki. Jego poręczność oraz ilość rodzajów do kupienia sprawiają, że weekendowy wypad za miasto wcale nie musi się wiązać z terkotem kółek walizki. Idealnie pomieści najważniejsze drobiazgi i wspomoże nas przy planowaniu pakowania ze względu na swoją, nie tak dużą, wielkość. Dla niektórych może być on jednak niewygodny, zwłaszcza podczas letnich wyjazdów, gdy dodatkowy element na plecach sprawi, iż szybciej się spocimy oraz zmęczymy. Plecaki podróżne… cóż nie wyglądają także zbyt elegancko, co dla niektórych od razu dyskwalifikuje je z grona możliwości do wyboru – co innego, gdy chodzi o małe plecaki wycieczkowe, które maja za zadanie służyć nam jedynie przez kilka, czy kilkanaście godzin.

 

 

Torba podróżna – dlaczego tak, dlaczego nie?

 

 

Torby podróżne zamieniają się dziś coraz częściej w torby sportowe lub takie, które zabieramy ze sobą na siłownię zamiast plecaka. Wciąż cieszą się jednak sporą popularnością i można je spotkać na lotniskach, w pociągach, czy jadąc gdzieś autokarem. Nic dziwnego. Torby podróżne są pojemne, mają wiele kieszeni oraz można je nosić zarówno w ręce, jak i przewiesiwszy sobie przez ramię. Jeśli jednak zabierzemy zbyt wiele, stają się one niemiłosiernie ciężkie i nieporęczne. Łatwo też o zgniecenie w nich zawartości, jeśli postawimy na nich zbyt wiele innych bagaży. Jako rozwiązanie podróżne są więc całkiem niezłe, ale przy bardziej aktywnych wycieczkach z częstą zmianą miejsca noclegu, absolutnie nie zdadzą egzaminu.

 

 

Walizka podróżna – plusy i minusy?

 

 

Walizki podróżne łączą w sobie elegancki wygląd z komfortem transportu, gdyż nieodmiennie posiadają wysuwaną rączkę oraz funkcjonalne kółka, które czynią z niej wręcz bagaż idealny. Są też w miarę sztywne, więc dobrze chronią to, co zapakowaliśmy do środka. Nie mają jednak tyle kieszeni, ile niektórzy by chcieli. Jazda nimi po nierównym terenie może skończyć się wywrotką walizki. Na górskie wyprawy nie nadają się z całą pewnością, ale przynajmniej posiadają różne wielkości, więc możemy je sprawnie dostosować do długości wyjazdu, zabierając tę, której pojemność odpowiada liczbie zabieranych przez nas ubrań i innych, niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

 

 

Portal Bewu.pl wsparł nas merytorycznie.

 

 

 
3 thoughts on “Co zabrać w podróż – walizka, torba, a może plecak?

  1. Bartek

    Myślę, że najlepszym rzeczami, które pomogą nam na szybkie i sprawne przewiezienie spakowanych rzeczy to walizka i plecak. Dobrze by było by walizka posiadała jak najwięcej kółek (najlepiej cztery kółka) i wykonana była z twardego tworzywa. Takie walizki zdecydowanie łatwiej jest nie tylko zadbać o czystość, ale również zadbać o rzeczy znajdujące się w środku. Plecak zaś powinien być bardzo pojemny, a więc posiadać jak najwięcej przegród, pozwalają na przewiezienie np. laptopa i wielu innych rzeczy. Ważne jest by taki plecak posiadał szelki, które bez problemu pozwolą na przypięcie do walizki.

    Reply
  2. Barbara

    Zawsze biorę walizkę, bo wiem, ze moje rzeczy są bezpieczne. Dodatkowo kółeczka ułatwiaja przedostanie się z punktu A do punktu B. Dla mnie z niezbednikow to jeszcze kopie dokumentów i najtansze kupiłam na dokumencikcompl moje dziecko mi znalazlo i kazalo kupic ze tak teraz wszyscy robią.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.