Upały: jak ochronić zwierzęta przed przegrzaniem

Upały dają się we znaki także naszym czworonożnym przyjaciołom. Psy ze względu na swoją budowę anatomiczną są szczególnie narażone na przegrzanie, nie mają gruczołów potowych jak u człowieka, jedynie pomiędzy opuszkami łap. Chłodzą się głównie przez zianie. Wysokie temperatury mogą doprowadzić do hipotermii – udaru cieplnego.

Oto kilka wskazówek jak ochronić ich przed przegrzaniem.

– wychodzmy z psem na krótki spacer wczesnym rankiem i wieczorem kiedy upał jest lżejszy, jesli jest potrzeba w dzień, tylko w miejsca zacienione jak park, las, czy miejsca z dostępem wody (blisko rzek, stawów, gdzie pies mógłby się pomoczyć)

– na spacer zabieramy ze sobą wodę i miseczkę by pies mógł w każdej chwili się napić

– zwierzętom pozostającym w domu: psy czy koty, a także inne małe ssaki typu świnka morska, chomik, czy także ptaki –  należy zostawić kilka misek czy pojemników ze świeżą wodą. Okna zasłaniamy do połowy by umożliwić dotarcie światła, a jednocześnie zmniejszyć dotarcie promieni słonecznych, które nagrzewają pomieszczenie – absolutnie nie zostawiamy zwierzat zamkniętych w samochodzie! pojazd w słońcu nagrzewa się błyskawicznie.(Ciekawostką jest, że w Rzymie zabronione jest trzymanie zwierząt w samochodach, nawet przez krótki czas, od miesiąca maja do września)

– nie zmuszajmy zwierząt do jedzenia, gdyż także one mają obniżony apetyt i spożycie mniejszej ilości pokarmu powoduje zmniejszone wydalanie energii cieplnej, co w naturalny sposób chroni przed upałem

– chrońmy zwierzęta przed nagłymi zmianami temperatury, jeśli mamy klimatyzację, nie obniżajmy tempertury w drastyczny sposób (zalecana jest temperatura 24, 25 stopni) i znajdźmy miejsce dla pupilów gdzie nie będą miały bezpośredniego kontaktu z wiatrakiem czy zimnym powietrzem wychodzącym z klimatyzacji.

– zalecane dla kotów i psów częste moczenie pyszczka wodą.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka strony Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *