Wynajmowanie mieszkania – o czym warto pomyśleć?

Wynajmowanie mieszkania wydaje się być prostą rzeczą. To tylko pozory, pieniważ decydując się na wynajem wymarzonego lokum możesz natknąć się na wiele problemów oraz podejrzanych sytuacji. W dzisiejszym artykule dowiesz się o czym warto pomyśleć przed podpisaniem umowy najmu.

 

 

Analiza mieszkania

 

Dokładnie obejrzyj mieszkanie i porównaj z tym, jak wszystko było przedstawione w ogłoszeniu. Często agencje lub prywatne osoby podkolorozywują ogłoszenie, by zwabić jak największą liczbę ochotników. Może być tak, że zamiast obiecane 15 minut do centrum to tylko marzenia właściciela, a przepiękny zielony park w okolicy to tylko kilka drzewek i ławka. Oczywście na niektórze rzeczy można przymknąć oko, ale warto przypomnieć o tym osobie wynajmującej nam mieszkanie lub pokój, ponieważ często przez takie rzeczy możemy negocjować ostateczną cenę.

 

Zweryfikuj właściciela

 

To wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Weryfikacja osoby, która ma zamiar wynajmować nam mieszkanie powinna być pierwszą rzeczą na drodze do wynajmu. Może się okazać, że ta osoba jest tylko współwłaścicielem, i nie ma zgody drugiego współwłaściciela na wynajem, co może stawić w nas w złej sytuacji. Podczas rozmowy telefonicznej, w której będziesz umawiać się na wizytę poproś właściciela o dostarczenie aktu notarialnego albo wypisu z księgi wieczystej w celu weryfikacji własności do mieszkania.

 

 

Dowiedz się wszystkiego o opłatach

 

Opłaty to jedna z najważniejszych rzeczy, na jaką patrzą ludzie podczas szukania wymarzonego mieszkania. Po pierwsze zwróć uwagę, czy podana przez właściciela cena najmu zawiera wszystkie opłaty (woda, prąd, gaz, śmieci, czynsz dla spółdzielni, sprzątanie klatki). Jeżeli te rzeczy nie zawierają się w cenie to poproś wynajmującego o podanie szacowanych kosztów.

 

Kolejną ważną rzeczą jest ustalenie w jakim terminie będziesz rozliczać się z wynajmującym oraz zapisanie tego w umowie.

 

Większość osób wynajmujących mieszkania czy pokoje wymaga wpłacenia kaucji. To zabezpieczenie finansowe dla wynajmującego w przypadku zniszczenia mienia bądź zerwania umowy. Warto pamiętać, że kaucja nie może przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu. Najcześciej jest to wysokość jednego czynszu.

 

Podpisz pisemną umowę

 

Niestety często spotykaną praktyką, która stosują osoby mające mieszkanie pod wynajem jest brak podpisania umowy. Niestety umowa słowna może nas bardzo zaboleć. Podpisanie umowy daje obu stronom gwarancję spisanych w niech ustaleń i tym samym pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

 

 

Po podpisaniu umowy dokładnie ją przeczytaj, żeby mieć pewność, że nie ma w niej punktów działających na naszą niekorzyść. Przykładowo może być spisany taki punkt, że w razie uszkodzenia przedmiotu z nie naszej winy będziemy musieli za ten przedmiot lub sprzęt zapłacić z własnej kieszeni. Niestety takie rzeczy są często praktykowane, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania – podsumowanie

 

Jak widzisz wynajem wiąże z dużym ryzykiem. Zwróc uwagę na całkowity koszt najmu, zweryfikuj właściciela mieszkania, sprawdź czy mieszkanie jest zgodne z opisem i pamiętaj, aby zawsze spisać umowę, i dokładnie ją przeczytać. Dzięki tym wszystkim punktom zmniejszasz ryzyko wynajmu złego mieszkania do minimum.

 

 

 

MK
Źródło: trzy-pokoje.pl.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − 26 =