Wydrukuj sobie album ze zdjęciami, czyli uroki drukowania zdjęć w domowym zaciszu

Chociaż obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są zdjęcia w formie cyfrowej, nie da się ukryć, iż zdjęcia w formie analogowej wciąż mają ogromnie dużo uroku jako obiekty namacalne i przez to jakby bardziej realne. Nie ma to jak własny album ze zdjęciami, do którego można wracać zawsze, gdy ma się ochotę powspominać! Co więcej, fizyczne wersje zdjęć mogą być łatwiejsze do zachowania – w przypadku zdjęć cyfrowych istnieje bowiem ryzyko awarii lub utraty sprzętu. Biorąc pod uwagę rozwój drukarek, drukowanie zdjęć w domu może się okazać dla wielu osób bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Naprawdę warto bliżej mu się przyjrzeć!

 

Zdjęcia na wiele lat

 

 

Przy wyborze drukarki przeznaczonej do domowego drukowania zdjęć należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju zdjęcia chcemy drukować. Trzeba więc zwrócić uwagę na:

 

 

  • format (dostępne są drukarki z formatami do A2)
  • rodzaj tuszu – jeżeli chcemy drukować na papierach matowych, musimy zdecydować się na droższe tusze

 

Trwałość zdjęcia będzie zależała w dużym stopniu od zastosowanego papieru. Należy stawiać na papiery pozbawione:

 

 

  • substancji kwaśnych – powodują one powstawanie po jakimś czasie ciemnych plam
  • wybielacza – w tym przypadku po jakimś czasie fotografia może stracić dużo na kontraście

 

 

Oczywiście trwałość wydruków ma dla nas kluczowe znaczenie, dlatego warto przed kupnem papieru dokładnie poznać jego właściwości. Należy postawić na sklepy oferujące naprawdę profesjonalny papier, który sprawi, że wydrukowane fotografie przejdą próbę czasu.

 

 

Aby uniknąć uszkodzenia papieru, należy również wykazać odrobinę ostrożności. Warto więc obchodząc się z nim korzystać z niepylących rękawiczek pozwalających uniknąć zrobienia odcisków i w ostrożny sposób chwytać papier.

 

 

Koniecznością jest również utrzymywanie drukarki w czystości np. dzięki zastosowaniu przykrywającego ją pokrowca. Nie można zapomnieć również o tendencji dużych drukarek do szarpnięć, które można zamortyzować kładąc go na meblu o nieco chwiejnej budowie, która pozwoli na amortyzację szarpnięć.

 

 

Precyzja rodzi piękno

 

 

Samodzielne drukowanie zdjęć to również duża praca, jeśli chodzi o obróbkę obrazu. Warto zaopatrzyć się więc w bardzo dobry program graficzny oraz stworzyć sobie odpowiednie warunki do obróbki. Ważne jest:

 

 

  • posiadanie odpowiedniego monitora – najlepiej do takich zastosowań nadaje się monitor matowy posiadający kaptur, przeznaczony specjalnie do pracy graficznej
  • w przypadku pracy z kolorem ubranie się w kolory, które odbijając się na monitorze nie będą zakłócać wyświetlanego na nim obrazu.

 

 

 

Obróbka koloru jest więc zajęciem wymagającym sporej wiedzy na temat korzystania z programów graficznych i inwestycji w sprzęt, który pozwoli na wykonywanie pracy w profesjonalny sposób – przynajmniej jeżeli zależy nam na bardzo dobrych wynikach.

 

 

Gratka dla miłośników fotografii

 

 

Drukowanie zdjęć w domu jest bardzo interesującą opcją dla amatorów fotografii, którzy chcą posiadać kolekcję pięknych analogowych zdjęć. Aby jednak drukować w domu na wysokim poziomie, trzeba poczynić odpowiednie przygotowania i posiadać pewien zasób specjalistycznej wiedzy. Jest to zatem opcja dla osób, które wiedzą co robią.

 

 

 

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: tuszmarkt.pl

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *