Polski zespół na Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym w Umbrii

Rassegna Internazionale del Folklore”- Międzynarodowy Przegląd Folklorystyczny – 40 edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Castiglione del lago w regionie Umbria.

Dziś ostatni dzień wystepów folkloru z różnych krajów, między innymi także z Polski! Będzie nas reprezentowała grupa ZESPOŁU TAŃCA LUDOWEGO UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE.

– Zespól Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej w Lublinie  im. Stanisława Leszczyńskiego powstał w 1953 r. Jest jednym z najstarszych reprezentacyjnch zespołów artystycznychnych UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński. Zespół odniósł sukcesy między innymi w programie artystycznym EXPO 1992 w Sewilli (Hiszpania), EXPO 2000 w Hanowerze (Niemcy), EUROGATE 2000 w Taipei (Tajwan), Holiday World 2001 w Pradze (Czechy). Zespół może poszczycić się także licznymi nagrodami i wyróżnieniami za popularyzację polskiej kultury w kraju i poza jej granicami. Tym razem może nas zachwycić swoim występem we Włoszech, grupa jest w dobrym humorze i representuje się świetnie, i na pewno da z siebie wszystko, trzymamy kciuki!

Festiwal folkloru został założony w 1978 roku z inicjatywy administracji miasta Castiglione del Lago – Promocji Turystyki Trasimeno. Organizowane przez grupę folklorystyczną „Agilla i Trasimeno” opiera się na idei „wymiany kulturalnej” tradycyjnych grup w celu podniesienia świadomości tradycji i kultury róznych krajów.

Pokazy odbywają się w malowniczej scenerii teatru wewnątrz średniowiecznej twierdzy, a następnie są powielane w różnych częściach Trasimeno, Umbrii i regionach środkowych Włoszech. Festiwal stał się ogromnie popularny we Włoszech i za granicą zarówno za oryginalność jak i jakość pokazów, wydarzenie w Umbrii jest jednym z najważniejszych w skali krajowej. We wcześniejszych edycjach wystapiło kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych pochodzących niemal ze wszystkich krajów swiata; byli obecni m.in.przedstawiciele Brazylii – karnawał w Rio, Maorysi z Nowej Zelandii, Aborygenów, Afrykanów z Wybrzeza Kości Słoniowej, a także przedstawiciele największych szkół w Europie i Wschodniej i Azji.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *