SEPA i SWIFT – czym się różnią typy przelewów zagranicznych?

Kiedy wysyłasz przelew zagraniczny, np. z Polski do UK, warto, żebyś znał kilka pojęć, aby nic Cię nie zaskoczyło. Jeżeli zatem mieszkasz za granicą lub w Polsce, a chcesz wysłać przelew zagraniczny, ale nie wiesz czym różni się SEPA od SWIFT – musisz jak najszybciej to nadrobić. W innym wypadku możesz się mocno zdziwić, kiedy przyjdzie ci wykonać tę operację. Poniżej znajduje się kilka niezbędnych informacji odnośnie przelewów zagranicznych.

 

 

Przelewy przez firmy

 

 

Bardzo wygodnym sposobem jest powierzenie przelewu firmom, które pośredniczą w przesyłaniu pieniędzy międzynarodowo. Nie tylko jest to dość korzystne pod względem finansowym (lepszy kurs wymiany walut), ale również bardzo bezpieczne i dość komfortowe. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest łatwość jego wykonania. Wystarczy dokonać rejestracji na wybranej stronie i wypełnić kwestionariusz danych, które potrzebne są do przelewu. Fantastyczne jest jednak to, że zlecić operację można zarówno przez Internet, jak i mailem bądź telefonicznie.

 

 

Przelewy bankowe

 

W tym przypadku przesłanie przelewu jest nieco bardziej skomplikowane. Powinieneś zapoznać się z takimi pojęciami jak SEPA, SWIFT, IBAN, kodem BIC oraz opcjami BEN, SHA oraz OUR. Brzmi groźnie? Owszem, jednak nie jest to aż tak skomplikowane. Niestety dużym minusem przelewów zagranicznych poprzez bank jest to, że instytucja ta przelicza pieniądze po ustalonym przez siebie kursie wymiany. Zazwyczaj jednak jest od niezbyt korzystny i można na nim stracić, co należy doliczyć do kosztów przelewu międzynarodowego.

 

 

SEPA

 

 

Jest to przelew realizowany w krajach, które należą do Ujednoliconej Obszaru Płatności w Euro, a zatem na terenie Unii Europejskiej oraz krajach, które leżą w obrębie Starego Kontynentu. Opcja ta należy do tańszych, ponieważ opłata za nią wynosi maksymalnie 10zł. Wiele banków jednak wyszło naprzeciw potrzebom klientów i oferują im jeden darmowy przelew SEPA w miesiącu. Ważne jest jednak, aby zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy był członkiem SEPA a walutą, w jakiej wykonywany jest przelew powinno być euro. Konieczny będzie również IBAN, czyli oznaczenie kraju, do którego zrealizowana ma być operacja. Jeżeli będzie to Polska, to przez numerem konta powinno znajdować się jeszcze PL.

 

 

SWIFT

 

 

Typ przelewu, który wybierany jest wtedy, gdy pieniądze przesyłane są poza strefę euro. Wówczas niestety musimy zapłacić więcej, gdyż nie wszystkie banki są członkami SEPA i pobierają one prowizję a z racji tego, że w przelewie pośredniczyć może kilka instytucji finansowych – koszty przesłania pieniędzy mogą się bardzo podnieść, ponieważ będą one sumą tych prowizji. Oczywiście wysokość opłat zależy również od tego, jak duża będzie kwota, która zamierzamy przesłać. Warto, abyś wówczas zastanowił się jak chcesz podzielić koszty. OUR – płacisz tylko Ty i masz pewność, że kwota przelewu dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie. BEN – koszty ponosi osoba, która czeka na przelew i potrącane są z jego kwoty. SHA – opłata za przelew dzielona jest między nadawcę i odbiorcę.

 

BIC

 

 

Kod, który upewni Cię, że przelew trafi do tego banku, do którego zamierzałeś go wysłać. Najprościej mówiąc – jest to międzynarodowe oznaczenie banku. Informacja o tym, jaki kod ma dana instytucja powinna się znajdować na jej oficjalnej stronie.

 

 

Różnica między poszczególnymi typami przelewów, opcjami podziału kosztów oraz pojęcia takie jak BIC czy IBAN będą niezbędne, aby poprawnie i bezpiecznie przesłać pieniądze międzynarodowo. W razie wątpliwości możesz również skorzystać z pomocy firm pośredniczących w przelewach i mieć pewność, że wszystko zostało wykonane dobrze a pieniądze znajdą się niedługo na odpowiednim koncie.

 

 

MK
Potrzebujesz przelać pieniądze z Polski do UK? Sprawdź: www.easysend.pl/przelewy-do-uk.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *