W jaki sposób czyścić lampy oraz oprawy oświetleniowe?

Oświetlenie w mieszkaniu to istotny element, który oprócz praktycznej strony, posiada także funkcję dekoracyjną. Aby lampy nadal pozostawały ozdobą wnętrza, warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

 

 

W zależności od rodzaju lampy oraz od jej pokrycia, musimy zastosować odpowiednie sposoby, które umożliwią nam sprawne i łatwe ich wyczyszczenie. Dzięki właściwej pielęgnacji nasze lampy będą służyć nam przez długi czas i wciąż będą stanowić element dekoracyjny naszych wnętrz. Zakurzone czy poplamione oprawy oświetleniowe nie wyglądają zbyt dobrze, dlatego podczas sprzątania pamiętajmy także o tym.

 

 

Na co dzień wystarczy przetrzeć lampy ściereczką z mikrofibry, która usunie kurz. Raz na dwa miesiące warto także przejść do dokładniejszego czyszczenia oświetlenia. W zależności od rodzaju oprawy musimy zastosować konkretne zabiegi. W inny sposób będziemy wyczyścimy szklane klosze i żyrandole, a inaczej abażury.

 

 

Kilka wskazówek

 

 

Przed przystąpieniem do dokładnego czyszczenia lamp oraz ich opraw, powinniśmy wyłączyć całe zasilanie i odczekać, aż żarówki będą zimne. Następnie należy zdjąć klosze, jeśli jest to możliwe, co ułatwi nam wyczyszczenie tej powierzchni.

 

 

Jeśli chcemy przemyć także żarówki, należy je delikatnie wykręcić i przetrzeć – najlepiej w tym celu użyć ściereczki nasączonej alkoholem, w ten sposób unikniemy zanieczyszczeń, przez które żarówka może szybciej się nagrzewać. Oczywiście musimy pamiętać o wysuszeniu żarówki przed ponownym wkręceniem.

 

Szklane lub kryształowe klosze możemy wyczyścić za pomocą wody oraz specjalnego środka czyszczącego. Należy jednak pamiętać, że takie powierzchnie są podatne na matowienie oraz powstawanie nieestetycznych zacieków. Aby tego uniknąć możemy podczas spłukiwania wodą użyć octu lub wypolerować wacikiem nasączonym alkoholem.

 

 

Płócienne abażury wymagają szczególnej ostrożności. Musimy pamiętać, że nie wszystkie mogą mieć styczność z wodą, dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia powinniśmy to sprawdzić. Jeśli możemy go umyć, róbmy to delikatnie mocząc powierzchnię letnią wodą ze specjalnym środkiem czyszczącym. Pamiętajmy, aby dokładnie i umiejętnie spłukać abażur, żeby nie powstały zacieki.

 

 

Jeśli nie możemy moczyć płóciennej tkaniny, powinniśmy regularnie ją odkurzać. W ten sposób zabezpieczymy abażur przed nagromadzeniem się zanieczyszczeń. Oprócz tego, delikatne tkaniny możemy wyczyścić lekko wilgotną gąbką, a następnie wytrzeć do sucha irchą.

 

 

Pozostałe elementy oświetlenia możemy przetrzeć ściereczką z mikofibry czy odkurzyć szczoteczką, używając przy tym specjalnych preparatów (w zależności od materiału). Pamiętaj także o wytarciu elementów na sucho, aby nie pozostawiać zacieków i nie doprowadzić do zwarcia podczas włączania światła. Części chromowane, które możesz zdjąć, umyj wodą z dodatkiem zwykłego mydła, a następnie spłucz i dokładnie wysusz. Elementu wykonane z mosiądzu czy innych metali można umyć wodą z dodatkiem spirytusu. Drewniane części można przetrzeć woskiem lub specjalnymi preparatami.

 

 

Więcej informacji
W sklepie internetowym https://www.e-klosz.pl/ znajdziesz produkty oświetleniowe do domu, ogrodu czy pomieszczeń biurowych i magazynowych.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *