Awaria na autostradzie? Przecież to się każdemu może zdarzyć.

Chociaż na autostradach nie wolno zatrzymywać lub cofać pojazdów w dowolnym miejscu, to jednak ustawodawca przewidział sytuacje losowe, których wynikiem może być unieruchomienia pojazdu. My podpowiadamy, jak bezpiecznie zatrzymać samochód na autostradzie, niestwarzające zagrożenia dla siebie i innych.

 

 

Przede wszystkim, należy pamiętać, że prawo zabrania postojów na autostradzie, oprócz miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. Wyobraźmy sobie, co działoby się na drodze, po której równocześnie większość pojazdów porusza się z prędkością 130 / 140 km/h, po której biegają ludzie, dzieci i psy, a pobocza pełne są stojących pojazdów? Jednak, mimo, że na autostradzie nie wolno stawać w dowolnym miejscu, to jednak, gdy zdarzy się awaria lub kolizja drogowa, wówczas możesz, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, stanąć na autostradzie. Najważniejsze, aby zrobić to bezpiecznie dla siebie i innych. Oprócz miejsc wyznaczonych na postój gdzie podróżujący mogą bezpiecznie odpocząć i zrobić sobie przerwę w podróży, na autostradach są tzw. pasy awaryjne. To na takich pasach możesz zatrzymać samochód, gdy dalsza nim podróż staje się niemożliwa lub zbyt niebezpieczna.

 

 

Autostrada a wymuszony postój auta

 

Wymuszony postój auta, na drodze szybkiego ruchu, jaką jest autostrada, stwarza zagrożenie dla innych uczestników, którzy nie zawsze w porę zauważą, że jakieś auto jedzie wolniej lub stoi na poboczu. Jadąc z prędkością często większą niż 140 km na godzinę, trudno właściwie ocenić prędkość auta jadącego przed nami. Dlatego postój nieuzasadniony na autostradzie jest tak niebezpieczny. Dlatego też nie przypadkiem większość wypadków na autostradach to karambole, w których bierze udział kilka samochodów na raz.

 

 

Wypadek na autostradzie

 

W chwili wypadku na autostradzie obowiązują zasady podobne, jak na innych drogach. Jak najszybciej należy usunąć auta z pasa ruchu. Im bliżej prawej krawędzi jezdni tym lepiej. Trzeba też jak najszybciej udzielić pomocy rannym, a w odległości około 100 metrów od stojących pojazdów ustawić trójkąt ostrzegawczy. Należy również wezwać pomoc, pogotowie i policję. Trzeba pamiętać, że w momencie awarii na autostradzie, ustawiasz auto na pasie awaryjnym i włączasz światła awaryjne, Jako kierowca wysiadasz zawsze drzwiami od strony pasażera, a na sobie powinieneś mieć obowiązkowo kamizelkę odblaskową.

 

 

 

Holowanie na autostradzie

 

Holowanie drugim autem na autostradzie jest zabronione. Holować mogą tylko wyznaczone do tego celu, specjalistyczne pojazdy pomocy drogowej. Spowodowane jest to faktem, że prawo zezwala na holowanie pojazdu z określoną prędkością. W przypadku holowania poza obszarem zabudowanym jest to prędkość 60 km/h. Tymczasem obowiązkowa prędkość na autostradzie to przedział między 100 a 140 km na godzinę. Przy tych prędkościach holujące się nawzajem pojazdy robią wrażenie niemal “stojących” w miejscu. Co powinieneś zrobić w momencie, gdy twoje auto odmawia posłuszeństwa na autostradzie? Jak najszybciej wezwać pomoc. Sprawdź, jaki zakres pomocy oferuje ci twój pakiet ubezpieczeniowy. Jeśli nie działa twój telefon, możesz wykorzystać telefon SOS, jeden z tych rozmieszczonych wzdłuż drogi. Ten telefon od razu zgłasza do dyspozytora twoją lokalizację, co ułatwi pracownikowi Centrum Zarządzania Autostradą zawiadomienie odpowiednich służb. Możesz również dzwonić o pomoc pod numer 112.

 

 

Na autostradach zagranicznych również zakładasz kamizelkę odblaskową. oczyszczasz pas ruchu, włączasz światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy. Możesz wezwać na własną rękę policję czy pogotowie, ale też możesz skorzystać z telefonów SOS.

 

 

 

 

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.One thought on “Awaria na autostradzie? Przecież to się każdemu może zdarzyć.

  1. laweta Łódź

    W niektórych krajach kamizelka odblaskowa wymagana jest dla wszystkich podróżujących autem, nie tylko po autostradzie. Zanim pojedziemy autem za granicę dobrze jest zatem zapoznać się z przepisami danego kraju

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 27 = 30