Papież popiera zasadę „ius soli” i apeluje: przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów. Tymczasem trasa migracyjna z Libii została zamknięta

Papież Franciszek w swoim przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony w Kościele 14 stycznia 2018, zdecydowanie popiera przyznawanie obywatelstwa nieletnim w oparciu o zasadę „ius soli” – tj. aby wszystkie dzieci cudzoziemców mogły ubiegać się o przyznanie obywatelstwa włoskiego jeszcze przed 18 rokiem życia, oraz promuje „ius culturae, czyli aby młodzi ludzie mieli prawo do integracji i dokończenia nauki w kraju, który ich przyjmuje.

Dzieci migrantów powinny być chronione na podstawie uniwersalnej Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka – podkreśla papież.

Papież przekonuje o konieczności sprzyjania wymianie międzykulturowej i solidarności promując pokój i braterstwo.

Tymczasem w ostatnich dniach trasa migracyjna przez Morze Śródziemnomorskie została zamknięta przez Straż Przybrzeżną z Trypolisu i Włoską Marynarkę Wojenną. Napływ migrantów z Libii praktycznie wstrzymano. Pontony wyruszające w morze były zawracane, a migranci zostali skierowani do urzędów antyimigracyjnych.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *