Jak zezłomować auto?

W dzisiejszych czasach coraz więcej właścicieli starych aut decyduje się na złomowanie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nawet wrak wrośnięty w ziemię musi spełniać pewne wymogi formalne, aby stacja demontażu pojazdów go przyjęła. W dzisiejszym artykule dowiecie się, jak bezpiecznie i legalnie zezłomować swój zużyty pojazd.

 

Formalności zawsze na pierwszym miejscu

 

Zanim skontaktujemy się z firmą złomującą samochody, musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty od tego pojazdu. Na początku skupmy się na dowodzie rejestracyjnym, wydanym przez odpowiedni do miejsca zamieszkania właściciela auta wydział komunikacji. Przed nami wystąpią zazwyczaj trzy możliwe scenariusze:

 

1. Dowód rejestracyjny został zagubiony, zniszczony, lub zabrany przez policję

 

W takim przypadku, będziemy musieli udać się do wydziału komunikacji, w którym auto jest obecnie zarejestrowane. Należy posiadać ze sobą dowód osobisty i ewentualnie upoważnienie od współwłaściciela pojazdu. W urzędzie poprosimy o wystawienie poświadczenia dowodu rejestracyjnego, w celu jego złomowania. Zostaniemy poproszeni o wypełnienie formularza i po jego złożeniu otrzymamy takie poświadczenie. Zazwyczaj czas oczekiwania, to od kilkunastu minut do godziny. Otrzymany dokument, posłuży nam jako dowód potwierdzający identyfikacje aut podczas złomowania w autokasacji.

 

2. W dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu, widnieje inna osoba

 

Taka sytuacja ma miejsce, jeśli po zakupie auta nie przerejestrowaliśmy go na siebie. Autokasacja wymagać będzie od nas dołączenia do dokumentów umowy kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym jest jeszcze inna osoba, to potrzebować będziemy ciągłość umów kupna-sprzedaży pojazdu od właściciela z dowodu rejestracyjnego do ostatniej umowy, czyli umowy z Tobą. Taka ciągłość umów, powinna być zawsze dostarczana przed sprzedającego.

 

 

3. Posiadamy dowód rejestracyjny, w którymi widnieją nasze dane

 

Jest to najprostsza sytuacja, ponieważ nie będziemy potrzebowali innych dokumentów. Wystarczy dołączenie obecnego dowodu rejestracyjnego do dokumentacji i spokojnie możemy oddać auto na złom.

 

 

Ok, przejdźmy teraz do pozostałych dokumentów…

 

 

Karta pojazdu – Czy jest niezbędna do złomowania?

 

Stacje demontażu pojazdów wymagają karty pojazdu jeśli oczywiście była wydana, gdyż nie wszystkie samochody taką kartę posiadają. Jeśli nie posiadasz karty pojazdu ( taka czerwona książeczka ), to sprawdź w dowodzie rejestracyjnym, czy w rubryce „Karta Pojazdu”, znajduje się jakieś oznaczenie, zaczynające się zazwyczaj od „AAA(numer)”. Jeśli natomiast to pole jest puste, to znaczy że karta nie była wydana i nie będzie ona potrzebna do złomowania auta. Co jednak w przypadku, jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieje numer karty, ale jej fizycznie nie posiadamy? Warto w takim wypadku uprzedzić wcześniej stacje demontażu o jej braku, ponieważ niektóre firmy wymagają zaświadczenia z urzędu komunikacji. Zazwyczaj jednak wystarczy spisanie krótkiego oświadczenia o jej zagubieniu z pracownikiem stacji demontażu pojazdów przed załadunkiem.

 

 

Ubezpieczenie OC a złomowanie auta

 

Czy muszę posiadać ważne ( opłacone ) ubezpieczenie OC starego samochodu, jeśli zamierzam je zezłomować? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak! W naszym polskim prawie, istnieje obowiązek posiadania ważnej polisy dla każdego auta, nawet jeśli stoi ono za stodołą i rdzewieje od lat. W praktyce jednak wiele osób tego obowiązku nie dopełnia i zazwyczaj nie ponoszę oni żadnych konsekwencji z tego tytułu. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy to na właściciela auta zostaje nałożony mandat w postaci kary finansowej, zwykle o znacznej wielkości, wielokrotnie przewyższającej wartość starego wraka. Z tego właśnie powodu warto zadbać o aktualną polisę ubezpieczeniową, abyśmy mogli spać spokojnie po przeprowadzonym złomowaniu auta.

 

Jeśli posiadamy już komplet dokumentów, to możemy w końcu skontaktować się z wybraną stacją demontażu pojazdów lub firmą złomującą pojazdy. Zwykle możemy liczyć na kilkaset złotych zwrotu, które otrzymamy na stacji lub od pracownika firmy, która przyjedzie zabrać nasze auto i wystawić dokumenty do wyrejestrowania pojazdu.

 

Jarosław Kozak
Ze współpracy z serwisem autokasacja-warszawa.pl2 thoughts on “Jak zezłomować auto?

  1. Aneta

    Bardzo dobry artykuł. Nie zdawałam sobie sprawy, że przy złomowaniu samochodu wymagane są te wszystkie dokumenty. Myślałam, że wystarczy zadzwonić do auto kasacji i problem z głowy – myliłam się.

    Reply
  2. Lilla

    witam!Bardzo prosze moze pomozesz mi rozwiazac ten problem z autem dale!Mam dokumenty,zezlomowalam auto we wloszech i co dalej jak nie moge jechac teraz do polski-czy moge wyslac.Mam jeszcze jeden problem na poczatku roku skradziono mi blachy i odnalazlam tylko jedna,czy to wystarczy czy musze miec obydwie do polskiego wydzialu komunikacji.Bardzo bede wdzieczna za pomoc!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *