Polonia z Marche i powrót odrestaurowanego obrazu Świętej Urszuli do Montemonaco

W regionie Marche, w prowincji Ascoli Piceno, w Muzeum Sztuki Sakralnej gminy Montemonaco położonego w dolinie Valle dell’Aso odbyła się wczoraj prezentacja odrestaurowanego obrazu przedstawiającego Świętą Urszulę.

To płótno o wymiarach 200×132 cm zostało odzyskane z miejscowego kościoła Świętego Jana Chrzciciela zadedykowanemu Świętemu Augustynowi, ucierpiałemu podczas trzęsień ziemi, które nawiedziły terytorium Włoch w sierpniu 2016 roku.

Malowidło zostało wybrane (spośród 18 000 dzieł sztuki, jakie zebrano w całym regionie i zmagazynowano tymczasowo w celu zabezpieczenia lub renowacji), a następnie odrestaurowane i po roku czasu przewiezione do rodzimego miasteczka.

 

Pomysł inicjatywy zrodził się we współpracy Pani Cristiny Gorajski – Konsul Honorowej Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie z Nowym Stowarzyszeniem Włosko-Polskim w Marche. Symboliczna pomoc jaką chciało dać miejscowe społeczeństwo polonijne przerodziło się w zbiórkę funduszy na cel kulturalny.

Przy ogromnym wsparciu Instytutu Polskiego w Rzymie i dzięki szczodrości profesora UW Jerzego Miziołka ruszyła promocja jego książki zatytułowanej Nel Segno Di Quo Vadis?: Roma Ai Tempi Di Nerone E Dei Primni Martiri Nelle Opere Di Sienkiewicz, Siemiradzki, Styka E Smuglewicz. Cały zysk z ​ jej sprzedaży Polacy z Marche zadedykowali odrestaurowaniu obrazu Świętej Urszuli.

Podczas prezentacji mgr Paola Di Girolami – dyrektor Biura Dzieł Sztuki Muzeów Sykstyńskich wyraziła swoją wdzięczność i podziw wobec wszystkich zaangażowanych. Prałat Vinzenzo Catani (autor książki „La Chiesa Truentina dalle origini al XVI secolo”) jako znawca historii diecezji San Benedetto del Tronto przedstawił figurę Świętej Urszuli jako męczenniczki kościoła katolickiego.

Wskazał kościół, w którym dotychczas wisiał jej wizerunek opisując jej znaczenie jako obiektu kultu religijnego. Pani Konsul Honorowa Cristina Gorajski opowiedziała roczny trud zidentyfikowania dzieła sztuki i przywrócenia jego uprzedniej świetności. Następnie Pierluigi Moriconi z Wydziału Ochrony Dzieł Sztuki w Interesie Historyczno Artystycznym z regionu Marche opisał płótno od strony technicznej i oddał głos restauratorowi Andrea Simoni, który opisał swą pracę i materiały użyte do pracy renowacyjnej.

Mikrofon został również przekazany panu Sauro Rossi Corinaldi, expertowi sztuki ludwisarskiej, który opowiedział o zbiorze dzwonów jakie znajdują się w muzeum w Montemonaco, gdyż zostały one zebrane z okolicznych dzwonnic ucierpiałych podczas ostatnich trzęsień ziemi.

Jest to zbiór zabytkowy, najstarszy dzwon pochodzi z XIII wieku. Artysta uświetnił  ten wieczór koncertem dzwonów usytuowanych na zewnątrz.

Pani dyrektor zaprosiła do odwiedzania muzeum w Montemonaco, które będzie otwarte do 10 września w godzinach od 17 do 19, a po sezonie można je będzie zwiedzić w każdej chwili dzwoniąc uprzednio na numer 347 380 4444

Poniżej relacja video:

 

 

 

Korespondencja z Marche i fotografie: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *