Jak przekonać dziecko do jedzenia owoców i warzyw?

Owoce i warzywa w diecie dziecka to bardzo istotny element. Niestety niektóre dzieci ciężko przekonać do jedzenia zdrowej żywności, szczególnie jeśli nie zadbamy o to jak najwcześniej. Co zrobić by dziecko polubiło owoce i warzywa? Jak rozplanować dietę dziecka? Oto kilka sposobów.

 

Każdy rodzic powinien zadbać o właściwą dietę swojego dziecka. Niedobór poszczególnych składników odżywczych i witamin może być przyczyną infekcji oraz ciągle powracających zadrapań itp. Warzywa oraz owoce powinny być częścią każdego posiłku – pozwalają dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych. Większość dzieci akceptuje smak owoców, chociaż i tutaj pojawiają się problemy z wprowadzeniem nowych smaków. Niestety jeśli chodzi o jedzenie warzyw – problem jest jeszcze większy.

 

Istnieją jednak sposoby, aby z powodzeniem sobie z tym poradzić. Rodzice nie powinni odpuszczać i zachęcać przez cały czas do jedzenia warzyw oraz owoców. Dietę dziecka można urozmaicać na wiele różnych sposobów. Wypróbujcie polecane metody, a na pewno któraś z nich okaże się trafiona. Oto kilka propozycji, jak zachęcić dziecko do poznawania nowych smaków.

 

 

Kilka podstawowych kroków

 

Przede wszystkim powinniśmy jak najwcześniej wprowadzić do diety dziecka owoce i warzywa. Dzięki temu maluch będzie stopniowo zapoznawał się z nowymi smakami i większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości także chętnie będzie jadł owoce i warzywa. Najważniejsze, aby nie zniechęcić malucha do takich posiłków.

 

 

Warto zadbać o to, by owoce i warzywa podawane dziecku były zawsze świeże – smakują wtedy lepiej. Oprócz tego, pozwól dziecku wybrać poszczególne owoce czy warzywa, w ten sposób dziecko chętniej zje dany produkt. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie posiłku – możecie zrobić to wspólnie jednocześnie się przy tym bawiąc. Pomocnym rozwiązaniem będzie stworzenie ciekawej kompozycji na talerzu – z warzyw lub z owoców. W ten sposób dziecko chętniej spożyje dany posiłek.

 

 

Dzieci lubią naśladować rodziców czy rodzeństwo, dlatego zadbajmy o to, by jeść owoce oraz warzywa wspólnie z dzieckiem. Jeśli maluch będzie obserwował, że zajadamy się danymi produktami, z pewnością chętniej przekona się do spożycia danych produktów. Warto zadbać, aby owoce czy warzywa były podawane w atrakcyjnej formie. Starsze dzieci mogą już spożywać owoce i warzywa w każdej postaci – mamy więc sporo możliwości przygotowania posiłku.

 

 

Triki zachęcające do jedzenia owoców i warzyw

 

Jednym z ciekawych rozwiązań jest ,,przemycanie” warzyw lub owoców. Możemy spróbować dodać jakieś warzywa do ulubionych potraw. Dziecko z pewnością lepiej zaakceptuje warzywa umieszczone jako składnik danego posiłku.

 

Innym pomysłem jest robienie domowych przekąsek. W Internecie na pewno znajdziecie sporo przepisów. Słodkie paluszki z marchewki czy inne warzywa z sosem na pewno posmakują twojemu dziecku. Wystarczy trochę wyobraźni oraz kreatywności. Problemem niekiedy stają się sztućce – pozwól zatem dziecku jeść rękami.

 

 

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez https://lencia.pl – wszystko, czego potrzebuje Twoje dzieckoDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *