4 artystów poskiego pochodzenia mieszkających we Francji : CHENI, Daniel DYMINSKI, Christian GLUSAK, Lucienne SMAGALA.
Temat: „Terytorium” Wystawa:
Malarstwo, rzeźba, instalacja,sztuka włókna itp.
I udział innych artystow.
Artysto … co oznacza dla ciebie pojęcie „terytorium” ?
Jesteś artystą – malarzem – rzeźbiarzem – lub artystą multimedialnym i mieszkasz gdzieś na jakichś krańcach Ziemi …
Jesteś Polakiem lub polskiego pochodzenia … interesujesz się tym projektem:
Wystawa „Territoire (s)” w galerii miejskiej „Cour des Chaînes” w Mulhouse / Francji zostanie zaprezentowana publiczności w dniach od 9 do 25 maja 2018 r.
Uważasz ze ostatnio tematyka „terytorium” jest bardzo ważna, chcesz wypowiedzieć się na ten temat: zrealizuj zatem pracę, nawiazującą do twojej wizji tego zagadnienia i następnie wyślij nam zdjęcie tej pracy.
Z tych zdjęć prac powstanie film-diaporama który zostanie zaprezentowany na ścianie galerii podczas wystawy w Mulhouse.

Foto: Pixabay
Uzupełnij tę pracę tekstem rozwijającym Twoje podejście do tematu „terytorium” lub opisem swojej pracy. Wszystkie otrzymane teksty zostaną przedstawione publiczności na innej ścianie galerii w formie „ściany do czytania”.
Wirtualna – społecznościowa wystawa (prezentacja nadesłanych zdjęć prac) rozpoczyna się na stronie „Territories” na Facebooku już od 9 stycznia 2018..
Projekt ten polega na konfrontacji poglądów jak największej liczby artystów polskich z różnych krajów co do pojęcia „terytorium „.
- A) Polscy artyści zamieszkujący w Polsce będą mogli się wypowiedzieć , co to znaczy należeć do określonego terytorium (mieszkając w swoim ojczystym kraju), odnosząc się jednocześnie do pojęcia „obcokrajowca”.
- B) Artyści z innych krajów pochodzenia polskiego , rozrzuceni po całym świecie ,będą mogli wyrazić swoje poglądy na temat pojęcia „terytorium” które adoptowali oraz opisać swoje doświadczenia
Warunki uczestnictwa:
Udział w tym projekcie polega na zrealizowaniu pracy artystycznej oraz napisaniu krótkiego tekstu na temat „terytorialności”, sfotografowaniu tej pracy i wysłania obu mailem , w języku ojczystym lub danego kraju gdzie artysta zamieszkuje oraz jego tłumaczenia na francuski na następujący adres kontaktowy:
Zdjęcie ma być w formacie jpg, pdf, maksymalnie od 3 do 5 MB.
Tekst ma zawierać nie więcej niż 3000 znaków (w tym przerwy) w formacie (txt), (rtf), (pdf).
Obowiązkowo należy dołaczyć swoje dane kontaktowe: imię i nazwisko , adres pocztowy, kraj,
e-mail, adres strony internetowej.
NB Można przysłać zdjęcie i tekst w formacie pdf.
Organizatorzy projektu „Territoire(s)” zastrzegają sobie prawo do odrzucenia zdjęcia lub tekstu wykraczających poza temat lub posiadające charakter obraźliwy dla osoby ludzkiej.
Uczestnik zrzeka się prawa do zdjęcia swojej pracy na czas wystawy i zgadza się aby organizatorzy wykorzystali je do celów komunikacyjnych do 25 maja 2018 roku.
Udział w wystawie jest darmowy.
DODATKOWE PYTANIA
Czym jest projekt „Territoire(s)”?
„Territoire (s)” to nazwa projektu artystycznego w której bierze udział czterech artystów polskiego pochodzenia mieszkających w Alzacji( Francja) : CHENI ,Daniel DYMINSKI ,Christian GLUSAK ,Lucienne SMAGALA. Artyści ci proponują aby ich wystawa odbyła sie z udziałem innych artystów polskiego pochodzenia w formie fotografii ich prac artystycznych wraz z krótkim tekstem.
Projekt polega na wspólnej refleksji jak największej liczby artystów na temat pojęcia „terytorium „: np. związanym z nim pojęciem wolności, migracji , konfliktów gospodarczych, politycznych, etc …
Jak artyści na całym świecie odnoszą sie o pojęciu ‘’Terytorium’’?
Temat „Terytorium” daje dużą swobodę wyobraźni. Projekt ten skierowany jest do artystów, którzy przyzwyczajeni są do pokazywania swoich prac on-line uprawiających malarstwo, rzeźbe, sztukę włókna ,performance, sztukę dźwięku, wideo, fotografię, rysunek etc… Następnym etapem będzie reprodukcja fotograficzna tej pracy i towarzyszyć jej będzie tekst artysty, w którym wyrazi swój pogląd na ten temat.
Dlaczego artyści polscy oraz polskiego pochodzenia ?
Projekt powstał z inicjatywy stowarzyszenia „Polonia” w Mulhouse we Francji które się zwróciło do Lucienne Smagala o podjęcie się kuratorstwa wystawy .
Projekt już uzyskał wsparcie Wydziału Kultury w Mulhouse. Stowarzyszenie Polonia od 70 lat popularyzuje polską kulturę we Francji. Obecnie pojęcie” terytorium” czy granic terytorium jest bardziej aktualne na świecie niż kiedykolwiek.
Przykład polskiej narodowości jest oczywiście jednym z wielu przykładów, z jej udręczoną przeszłością i z jej zmieniającymi się często w historii granic terytorium Polski.
Kiedy mogę złożyć projekt?
Od dzisiaj.
Jaka jest data końcowa przysyłania fotografii prac i towarzyszącemu jej tekstowi ?
1 marca 2018 r.
Jaki jest harmonogram wystawy?
9 do 25 maja 2018 r. , w sali wystaw Cour des Chaines w Mulhouse( wystawa może się zacząć tydzień wcześniej, artysci zostaną wtedy powiadomieni o zmianie) oraz
na stronie Facebooka „Territory” od 9 stycznia 2018 r na czas nieokreślony tak długo jak będzie zainteresowanie artystów i publiczności.
Jestem artystą, jak mogę się zgłosić do udziału?
Po prostu należy odpowiedzieć na naszą propozycją.
Jestem artystą, a moja praca będzie pokazywana na wystawie w Mulhouse na scianie lektury. Czy zapłacą mi za udział w wystawie?
Niestety, nie.
A co z moim prawem do’ image’ mojej pracy?
Na czas trwania wystawy, wyrażam zgodę aby organizatorzy używali zdjęcia mojej pracy do celów komunikacji.
Czy mogę poprosić o usunięcie mojej pracy wraz z przysłanym moim tekstem?
Jeśli praca i tekst w formacie cyfrowym zostaną wyselekcjonowane przez organizatorów projektu , oznacza to jednocześnie ze artysta zgadza się na niewycofanie jej na czas trwania wystawy.
Natomiast jest możliwość usunięcia zdjecia i tekstu ze strony Facebook na żądanie artysty po 25 maja 2018 roku.
Lucienne Smagala
Kurator wystawy
Francja