Ile kosztuje wyprawka szkolna we Włoszech

Według danych włoskiego stowarzyszenia konsumentów Osservatorio Nazionale Federconsumatori koszty wyprawki szkolnej podrożały o 0,7% w stosunku do zeszłego roku.

Na podstawowy zestaw przedmiotów: plecak, dzienniczek, piórnik, 5 długopisów, 12 kredek, gumka, linijka, nożyczki, blok rysunkowy, 6 zeszytów, kostium na gimnastykę, parasolka i butelka na picie – trzeba średnio wydać ok. 160 euro. Chociaż niektóre media podają, że rodzice będą w sumie musieli wydać około 500 euro, a wraz z podręcznikami koszty mogą wzrosnąć nawet do 1100 euro!
Niektóre rodziny próbują zaoszczędzić wybierając wyprawkę w internecie, inne polują na promocje w dużych hipermarketach (gdzie na przybory wydadzą o prawie 15% więcej niż online), inni znów kupują w sklepach papierniczych (gdzie ceny są wyższe o ok. 25%).

Już chociażby ceny markowych i „zwykłych” plecaków mogą być bardzo różne. Plecak standardowy można co prawda kupić za 60-80 euro, a plecak z kółkami za 78 euro.

Tymczasem cena podręczników dla szkół ponadpodstawowych to także bolący temat dla rodziców. Według badań przeprowadzonych przez Sil (Sindacato Italiano Librai) – Confesercenti Modena, w tym roku średni wydatek na obowiązkowy zestaw książek i ćwiczeń wynosi 300 euro. Nieco więcej zapłacą uczniowie liceów, nieco mniej uczniowie szkół technicznych.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *