Energia słoneczna — pytania i odpowiedzi

Najlepszym sposobem na zapewnienie, że nasz dom będzie zrównoważony i energooszczędny, jest wykorzystanie czystej i odnawialnej energii, jaką dostarcza Słońce. Energia słoneczna stanowi efektywną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Co ważne, jest to także wysoce opłacalne rozwiązanie.

Energia słoneczna jest ogólnie dostępnym, czystym i najbardziej naturalnym z istniejących źródeł energii. Kolektory słoneczne mogą być wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń. Zaprojektowanie systemu magazynowania energii słonecznej wymaga specjalistycznej wiedzy, która pozwoli zoptymalizować jego efektywność. Menedżer ds. technicznych i sprzedaży z firmy Kingspan Environmental, odpowiada na najczęstsze pytania właścicieli domów związane z instalacjami solarnymi.

Dlaczego warto rozważyć przejście na energię słoneczną?
Powodów jest wiele. Energia słoneczna jest „darmowa”, czysta, i możliwa do pozyskania przez cały rok. Nawet w krajach północnoeuropejskich dostępna jest duża ilość energii, którą można łatwo wykorzystać do podgrzewania wody i ogrzewania domów. Energia słoneczna jest też idealnym rozwiązaniem w dużych domach, w których zazwyczaj panuje stałe zapotrzebowanie na gorącą wodę.

Energia słoneczna sprawdza się jako jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania gazowego lub olejowego, a wyposażenie domu w instalację solarną pozwala odnotowywać oszczędności przez cały okres jego użytkowania.

Jak technologia ta współpracuje z tradycyjnymi systemami grzewczymi?

Instalacje solarne dobrze integrują się z tradycyjnymi systemami grzewczymi, takimi jak kotły gazowe, olejowe lub elektryczne. Oba źródła energii uzupełniają się wzajemnie oraz pozwalają osiągnąć znaczne korzyści finansowe i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W okresie zimowym instalacja solarna może na przykład wstępnie podgrzewać wodę w bojlerze, aby ograniczyć ilość pracy, jaką ten będzie musiał następnie wykonać. Latem natomiast energia słoneczna jest w stanie całkowicie zastąpić bojler w procesie dostarczania gorącej wody.

Czym różnią się od siebie kolektory płaskie i rurowe kolektory próżniowe?

Kolektory płaskie stanowią wysoce opłacalne rozwiązanie zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych oraz zapewniają doskonały poziom efektywności i wydajności. Są solidne i odporne na zużycie oraz oferują wszechstronne możliwości montażu. Rurowe kolektory próżniowe to natomiast najbardziej skuteczne rozwiązania do stosowania w instalacjach solarnych. Zapewniają niezrównany uzysk energii — nawet o 30% wyższy niż w przypadku tradycyjnych kolektorów płaskich.

Obecność próżni w każdej z rur zapewnia niemal doskonałą izolację, która chroni system przed czynnikami zewnętrznymi — takimi jak chłód, wilgoć lub wiatr — a tym samym zapewnia maksymalną wydajność przez cały rok. Kolektory rurowe (w przeciwieństwie do kolektorów płaskich) można też z powodzeniem instalować na większości dachów, nawet jeśli te nie mają południowej ekspozycji.

Czy instalacja słoneczna może działać przez cały rok?

Instalacje solarne nie wymagają bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Rozproszone światło w zupełności wystarczy, aby gromadzić bezpłatną, naturalną energię, a następnie wykorzystywać ją do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Dzięki temu możemy cieszyć się dostępem do ciepłej wody nawet w pochmurne dni. Wiele modeli kolektorów zaprojektowane zostały do pracy w klimacie północno i środkowoeuropejskim i dostarczają ciepło nawet w zimnych, wietrznych i wilgotnych warunkach.

Kingspan Environmental to globalny lider w dziedzinie rozwiązań do ogrzewania energią słoneczną, doskonale sprawdzających się w zastosowaniach komercyjnych i domowych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *