Polski rynek telewizyjny – jak wypadamy na tle świata?

Czy polski widz może oczekiwać dobrych i oryginalnych rodzimych produkcji? Dlaczego stacje telewizyjne starają się utrzymywać uwagę widzów, posiłkując się zagranicznymi formatami? Jak zatem przedstawia się polski rynek telewizyjny?

 

Stacje w polskiej telewizji decydują się raczej na sprawdzone formaty, które w Europie Zachodniej przyciągnęły wielu odbiorców. Nad tworzenie własnych produkcji oraz inwestowanie w nowe, polskie seriale, widz dostaje spolszczoną wersję zachodnich realizacji. Jak zatem przedstawia się zainteresowanie dzisiejszą telewizją wśród osób w różnym wieku? Jak Polska wypada na rynku telewizyjnym?

 

Rynek na licencje

 

Duża liczba formatów, których pierwowzór został stworzony w krajach Europy Zachodniej i które zostały udostępnione innym rynkom na zasadzie licencji, świadczy o tym, że Polska w dalszym ciągu jest raczej rynkiem zbytu dla zagranicznych twórców. Polski widz dostaje teleturnieje i seriale sprawdzone już na zachodzie. Warto także dodać, że sprawdziły się one także na naszym podwórku, wskutek czego stacje telewizyjne szukają dodatkowych formatów z zachodu, przedkładając tę aktywność nad inwestowanie w oryginalne produkcje, które mogłyby przyciągnąć nowych odbiorców.

Tym, co bije rekordy oglądalności w polskiej telewizji, są produkcje określane mianem scripted-documentaries, fabularyzowanymi dokumentami lub po prostu serialami dokumentalnymi. Większość stacji telewizyjnych w głównych programach emituje tego typu programy, które niezbyt się od siebie w zasadzie różnią. Jedyna różnorodność, jaką możemy dostrzec, leży w otoczce bohaterów; przeważnie w tym, czym się zajmują. Na jednych kanałach znajdziemy seriale paradokumentalne opowiadające o pracy w szpitalu, drugie będą dotyczyć zagadek kryminalnych, a jeszcze inne będą traktować o zwykłych, codziennych problemach.

 

Trudno zatem oczekiwać, że główne stacje telewizyjne będą inwestować w tworzenie oryginalnych produkcji, kiedy mają pod ręką formaty, które przynoszą ogromne zyski, a są bardzo łatwe w tworzeniu. Warto jednak uświadomić sobie, że głównymi widzami telewizji w Polsce są osoby starsze – batalię o uwagę młodszych widzów, nastolatków i młodych dorosłych, zdecydowanie wygrywa Internet wraz z platformami streamingowymi oraz oryginalnymi zagranicznymi realizacjami.

 

Bez porównania

 

Wydaje się, że w Polsce brakuje dobrych, rodzimych seriali, które nie opowiadałyby o losach rodziny z pewnego miasteczka czy nie byłyby z gatunku scripted-documentaries. Mimo że co i raz podejmowane są próby nakręcenia czegoś oryginalnego, to nie spotyka się to na ogół – za wyjątkiem zdaje się „Belfra” – z pozytywnymi recenzjami. Oryginalne produkcje emitowane na kanałach telewizyjnych mogłoby być na tyle wartościowe, że potrafiłyby przyciągnąć uwagę młodszych widzów, którzy swój czas poświęcają na oglądanie filmów za pośrednictwem najpopularniejszych – dostępnych w Polsce – światowych platform streamingowych, takich jak chociażby Netflix, HBO GO czy Showmax.

 

 

Więcej informacji
Na serwisie www.kinoman.co znajdziesz informacje o filmach i serialach do obejrzenia online.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − = 10