Nostryfikacja dyplomu i uznawanie kwalifikacji zawodowych we Włoszech? Jakie są wasze doświadczenia?

Do naszej Redakcji zwróciła się pani Adriana z prośbą o podjęcie dyskusji wśród czytelników na temat procedury nostryfikacji zagranicznych dyplomów i uznawania uprawnień i kwalifikacji zawodowych we Włoszech

„Jestem Polką, mieszkam od 3 lat na Sycylii. Chciałabym aby został poruszony temat uznania dyplomu zagranicznego, lub wykonywanego zawodu  we Włoszech, tzw. equipollenza.

Ja jestem po studiach wyższych, skończylam filologię romańską na UG, obecnie uczę języka francuskiego w szkołach prywatnych (scuole partitarie). By móc startować do konkursu na nauczyciela we Włoszech muszę mieć uznanie tytułu/wykształcenia wydane przez włoską uczelnię. Bardzo proszę o poruszenie tego tematu. Byłabym wdzięczna! Adriana, lat 30″

 

Poniżej cytujemy wybrane wypowiedzi czytelników z naszej strony FB pod postem:


Małgorzata M. – Przeżyłam na wydziale farmacji

Bea S. – Osobiście nie czekałam na nostrifikację. Kończyłam tu studia i potem wygrałam konkurs. Mam pracę państwową i z całego serca chcę wròcić do Polski.

Ewa S. – Zrobiłam kilka lat temu. Kończyłam UMCS Lublin kierunek: Administracja. Jest trochę latania i jeżdzenia. Wszystkie kroki opisane są na stronie konsulatu.

Adr I. – Dzień dobry, odnośnie nostryfikacji dyplomu: czy został on uznany przez włoską uczelnię?

Ewa S. – Witam. Tak, te dyplomy szkół wyższych są rownoważne dyplomom włoskim. Potwierdzają posiadanie wyższego wykształcenia oraz uzyskaną specjalizację do celów podjęcia pracy.

Agnese M. – Dałam radę…wydział ekonomiczny

Asia S. – Niedługo przede mną… ale najpierw obrona 😉

Anna Karolina O. – Jest to ciężki i żmudny proces, od razu Pani mówię, i oczywiście kosztowny!! Mi po 2 latach się udało uzyskać equipollenza dyplomu, i też jestem po studiach pedagogicznych, zresztą musiałam bo Włosi nie wiedzieli co zrobić z moim dyplomem. Polega na tym, że musi Pani zrobić „dichiarazione di valore” w Warszawie w ambasadzie Włoskiej swojego dyplomu, później znaleźć w swojej okolicy uczelnię, która Pani nostrifikuje dyplom i na podstawie Pani dyplomu wyda swój Włoski. Powodzenia!!

Justyna Z. – Na jakim włoskim uniwersytecie tego dokonałaś?

Anna Karolina O. – Ja zrobiłam w Brescia – Uniwersytet Catolicki „Sacro cuore”. Tam jest wydział pedagogiczny – Scienze della formazione primaria!!!

 
4 thoughts on “Nostryfikacja dyplomu i uznawanie kwalifikacji zawodowych we Włoszech? Jakie są wasze doświadczenia?

 1. Paulina

  Mam dyplom magistra z fizyki ze specjalizają fizyka środowiska na UW i doktorat z fizyki w PAN. Chcę nostryfikować oba dyplomy. Jaki najlepiej wybrać Uniwersytet we Włoszech? Może ktoś nostryfikował dyplom z fizyki we Włoszech?

  Reply
 2. Piotr Nowatkowski tłumacz przysięgły

  Droga do nostryfikowania dyplomu wiedzie poprzez wydane zaświadczenia o równoważności (certificato di equipollenza) wydane przez włoskie Ministerstwo Edukacji. Aby z kolei uzyskać certificato di equipollenza, należy przetłumaczyć przez tłumacza przysięgłego polskie dokumenty (świadectwa i suplementy), a następnie je zalegalizować (klauzula apostille). Przetłumaczone i zalegalizowane dokumenty przedkłada się w Ambasadzie Włoch w W-we, aby uzyskać deklarację wartości (dichiarazione di valore).
  W sumie dość skomplikowana i czasochłonna procedura.
  Piotr Nowatkowski Tłumacz przysięgły języka włoskiego

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *