Nostryfikacja dyplomu i uznawanie kwalifikacji zawodowych we Włoszech? Jakie są wasze doświadczenia?

Do naszej Redakcji zwróciła się pani Adriana z prośbą o podjęcie dyskusji wśród czytelników na temat procedury nostryfikacji zagranicznych dyplomów i uznawania uprawnień i kwalifikacji zawodowych we Włoszech

„Jestem Polką, mieszkam od 3 lat na Sycylii. Chciałabym aby został poruszony temat uznania dyplomu zagranicznego, lub wykonywanego zawodu  we Włoszech, tzw. equipollenza.

Ja jestem po studiach wyższych, skończylam filologię romańską na UG, obecnie uczę języka francuskiego w szkołach prywatnych (scuole partitarie). By móc startować do konkursu na nauczyciela we Włoszech muszę mieć uznanie tytułu/wykształcenia wydane przez włoską uczelnię. Bardzo proszę o poruszenie tego tematu. Byłabym wdzięczna! Adriana, lat 30″

 

Poniżej cytujemy wybrane wypowiedzi czytelników z naszej strony FB pod postem:


Małgorzata M. – Przeżyłam na wydziale farmacji

Bea S. – Osobiście nie czekałam na nostrifikację. Kończyłam tu studia i potem wygrałam konkurs. Mam pracę państwową i z całego serca chcę wròcić do Polski.

Ewa S. – Zrobiłam kilka lat temu. Kończyłam UMCS Lublin kierunek: Administracja. Jest trochę latania i jeżdzenia. Wszystkie kroki opisane są na stronie konsulatu.

Adr I. – Dzień dobry, odnośnie nostryfikacji dyplomu: czy został on uznany przez włoską uczelnię?

Ewa S. – Witam. Tak, te dyplomy szkół wyższych są rownoważne dyplomom włoskim. Potwierdzają posiadanie wyższego wykształcenia oraz uzyskaną specjalizację do celów podjęcia pracy.

Agnese M. – Dałam radę…wydział ekonomiczny

Asia S. – Niedługo przede mną… ale najpierw obrona 😉

Anna Karolina O. – Jest to ciężki i żmudny proces, od razu Pani mówię, i oczywiście kosztowny!! Mi po 2 latach się udało uzyskać equipollenza dyplomu, i też jestem po studiach pedagogicznych, zresztą musiałam bo Włosi nie wiedzieli co zrobić z moim dyplomem. Polega na tym, że musi Pani zrobić „dichiarazione di valore” w Warszawie w ambasadzie Włoskiej swojego dyplomu, później znaleźć w swojej okolicy uczelnię, która Pani nostrifikuje dyplom i na podstawie Pani dyplomu wyda swój Włoski. Powodzenia!!

Justyna Z. – Na jakim włoskim uniwersytecie tego dokonałaś?

Anna Karolina O. – Ja zrobiłam w Brescia – Uniwersytet Catolicki „Sacro cuore”. Tam jest wydział pedagogiczny – Scienze della formazione primaria!!!

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *