Jakie wyróżniamy stopnie palenia kawy i czym się charakteryzują?

Mając do czynienia z zapachem świeżo palonej kawy zawsze jesteśmy go w stanie rozpoznać – nie trzeba być nawet entuzjastom tego rodzaju napojów. Czy wiedzieliście jednak, że sam proces palenia jest dla ziaren kawy bardzo ważny? Czy zdawaliście sobie sprawę, że smak i aromat, jaki otrzymają dane ziarna zależy właśnie od tego procesu? Kto był świadomy, że w procesie palenia kawy wytwarza się średnio 700 związków aromatycznych, ręka do góry. Eksperci i doświadczone palarnie doskonale wiedzą jak uzyskać konkretne wrażenia smakowe w przypadku danego gatunku i jak różnicować ziarna pochodzące z tego samego regionu geograficznego – oczywiście przez stopień palenia.

 

Na czym polega palenie kawy?

 

Produkcja kawy na świecie to nie tylko jej uprawa, obróbka i suszenie, ale również (a może przede wszystkim) odpowiednio przeprowadzony proces palenia. Moc, smak, aromat, słodycz, gorycz, kwaskowatość – wszystko zależy od tego etapu, gdyż przeprowadzony w określony sposób powoduje określone zmiany w ziarnach palonej kawy. Kolejnymi działaniami, jakie można wyróżnić zatem podczas tego procesu, są:

– suszenie (ziarna muszą w określonym stopniu odparować znajdującą się w nich wodę),

– zżółcenie (etap, który rozpoczyna nadawanie ziarnom brązowej barwy),

– złamanie nr 1 (w ziarnach dochodzi do kumulacji różnych gazów),

– rozwinięcie (na tym etapie dochodzi do uwolnienia aromatów),

– złamanie nr 2 (olejki ziaren przechodzą z ich środka na zewnątrz).

Stopień pierwszy:

jasne palenieBy uzyskać ten stopień potrzeba około 200 stopni Celsjusza. Jak nie trudno się domyślić, cały proces nie przebiega również specjalnie długo. Efektem jest lekko zbrązowiała skórka, którą to łączy się po pierwsze z wysoką zawartością kofeiny, a po drugie z najbardziej łagodnym smakiem (nie licząc ziaren niepalonych, które również są na rynku). Bardzo mało czuć tu gorycz, a podczas palenia olejki eteryczne nie mają w ogóle szans na wydostanie się z wnętrza ziaren. Najczęściej spotyka się go w przypadku odmian z Kenii, które stawiają na orzeźwiające nuty smakowe owoców cytrusowych.

 

Stopień drugi:

średnie palenieZdecydowanie najpopularniejszy stopień jeśli chodzi o przygotowanie ziaren i wydobycie z nich smaku i aromatu. Do średniego palenia dochodzi w temperaturze ok. 220 stopni Celsjusza. Kawę taką można poznać po lekko błyszczącej skorupce (zasługa olejków) oraz jasnobrązowym kolorze. W tym wypadku kawa będzie bardziej gorzka, ale mniej odczuwalna będzie jej kwaskowatość – wciąż jest jednak delikatna i pięknie eksponuje dodatkowe nuty smakowe.

 

Stopień trzeci:

średnio ciemne palenieCiemny kolor kawy to w tym wypadku wręcz pewnik. Ziarna tego typu przeznacza się bardzo często do mieszanek, które po zmieleniu staną się smakowitym espresso. Ich mocno wyczuwalna nuta goryczki najbardziej kojarzy się ze smakiem, który określa się jako kawowy, za to kwaskowatość jest tu zmarginalizowana, więc dla co mniej wrażliwych podniebień w ogóle niewyczuwalna (można wręcz rzec, iż jest najbardziej klasyczna). Coraz mniej do głosu dochodzą dodatkowe nuty smakowe, a jeśli występują to muszą być intensywne by się „przebić”.

 

Stopień czwarty:

ciemne palenieTemperatura, jakiej poddawane są ziarna w procesie ukierunkowanym na ciemne palenie to maksymalnie 250 stopni Celsjusza. Kawa jest tu błyszcząca, niemal czarna i najbardziej gorzka. To w takich odmianach wydobywa się najczęściej nuty czekolady bądź orzecha. Jednocześnie wrażenia smakowe są tu najbardziej ujednolicone ze wszystkich, ale proces tak mocnego palenia nie pozostaje całkowicie bez echa dla ich mocy – zawartość kofeiny jest tu mocno zmniejszona.

 

 

Wiedza merytoryczna sklepu ŚwieżoPalona.pl okazała się bardzo przydatna w napisaniu powyższego tekstu.

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *