W Maceracie dalej uczymy się języka polskiego!

W centrum miasta Macerata, Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche zaprezentuje się podczas spotkania zorganizowanego tuż przed rozpoczęciem październikowych lekcji.

W sobotę 30 września o godzinie 17.00, w Sali Castiglioni biblioteki miejskiej Mozzi-Borgetti w Maceracie (Plac Vittorio Veneto) odbędzie się dzień otwarty Szkoły Anders, która w ten sposób rozpocznie trzeci rok swej działalności.

Będzie to spotkanie informacyjne dla rodziców i uczniów polskiego pochodzenia, jak i dla nowych przyjaciół, którzy chcą zapoznać się z działalnością placówki, aby zapisać się na kursy. Będzie też możliwość zapoznania się z dotychczasowymi osiągnięciami szkoły.

„Nasi nauczyciele przedstawią program dydaktyczny – mówi Anna Czerwińska i Anna Traczewska, współzałożycielki szkoły – wszystkim przybyłym zarysowany zostanie plan lekcji, jak i nowe projekty, do których przystąpimy w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018. Zainteresowanie szkołą ANDERS wzrasta: w klasach organizujemy lekcje z języka, historii i geografii Polski, nawiązujemy do tradycji i prowadzimy działalność poza szkolną, która wywołuje spory entuzjazm u dzieci, a która wciąga czynnie rodziców, którzy często są mieszanymi parami, polsko-włoskimi.”

Szkoła ANDERS została założona w 2015 z inicjatywy dwóch mam pochodzenia polskiego, mieszkających we Włoszech od wielu lat. Placówka działa pod patronatem Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche, jako organizacja no-profit, w ramach regionalnego projektu szkolnego, w ścisłej współpracy z Konsulatem Honorowym RP w  Ankonie.

Od tego roku, dzięki zainteresowaniu pani Stefanii Monteverde, radcy miejskiego wydziału kultury i wiceburmistrz miasta Macerata, zostanie nawiązana współpraca mająca na uwadze kandydaturę Maceraty jako włoskiej stolicy kultury w 2020 roku.

Szkoła Anders została wyróżniona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jako istotne centrum dla rodzin pochodzenia polskiego w Marche, „Mała Polska” w sercu regionu, punkt odniesienia dla lokalnej Polonii.

ANDERS znajduje się na liście szkół polonijnych, które propagują na obczyźnie język i tradycje. Jest to placówka, która wspiera dwujęzyczność i podwójną tożsamość narodową polsko-włoskiej młodzieży. Szkoła odnosi sukcesy w prowincji Maceraty, a od stycznia tego roku została promotorką i aktywną częścią przy otwarciu auli Anders w Perugii, gdzie w centrum imienia Jana Pawła II, koleżanki z Umbrii przekazują te same wartości innym dzieciom polskiego pochodzenia.

Podczas promocyjnego sobotniego spotkania w centrum Maceraty, będzie można otrzymać wszelkie informacje co do organizacji zajęć. Odbędzie się lekcja pokazowa, dla nowo zapisanych jak i uczniów z ubiegłych lat, aby zapoznać się z kolegami i nauczycielami. Rodzice będą mogli zapisać chętnych w wieku od 3 do 17 lat. Udostępniony zostanie kalendarz przewidzianych lekcji, które będą się odbywać dwa razy w miesiącu w salkach oratorium parafii Vincenzo Maria Strambi w Piediripie.

Drzwi Szkoły Anders są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, którzy mogą zapoznać się z ofertą również poprzez stronę internetowa www.anders-szkolapolska.it

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

25 + = 28