Ciąża a prawo pracy

Ciąża to bardzo ważny, a jednocześnie trudny okres w życiu kobiety. Jeżeli pracuje ona zawodowo, powinna zdawać sobie sprawę, że obowiązują ją szczególne przywileje. W monecie, kiedy pracodawca zostaje poinformowany o ciąży potencjalnej pracownicy, musi przestrzegać zasad prawa pracy, które regulują warunki zatrudnienia kobiet spodziewających się dziecka. Przykładowo nie może on takiej pracownicy zwolnić lub zmusić jej do pracy w godzinach nadliczbowych.

 

 

Godziny pracy dla kobiet w ciąży

 

Prawo pracy nie pozwala kobiecie spodziewającej się dziecka na pracę powyżej ośmiu godzin. Godziny nadliczbowe są całkowicie wykluczone. Jest to zakaz bezwzględny, co znaczy, że pracodawca musi zwolnić podwładną do domu nawet wbrew jej woli. Nie tylko ilość godzin pracy została odgórnie określona. Pracownica w ciąży nie może pracować w godzinach nocnych. Jeżeli dotychczas pracowała jedynie nocą i nie ma możliwości zmiany jej grafiku, pracodawca jest zmuszony zwolnić ją z obowiązku pracy, przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia.

 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracy zmianowej. Kiedy pracownica w ciąży nie wyrazi na nią zgody, pracodawca jest zobowiązany dostosować się do jej żądania. Jeżeli natomiast kobieta wyraża chęć pracy w trybie zmianowym, nie ma przeciwwskazań prawnych do jej wykonywania, o ile czas pracy nie przekracza ośmiu godzin.

Jak wygląda praca kobiet w ciąży przy komputerze?

 

Rozporządzenie wydane w maju 2017 roku określa czas pracy, jaki ciężarna kobieta może spędzić przed komputerem. Konkretnie na każde pięćdziesiąt minut pracy przed ekranem monitora przysługuje jej dziesięć minut przerwy. W praktyce oznacza to, że choć nieprzekraczalny czas pracy wynosi osiem godzin, kobieta przed komputerem może spędzić jedynie sześć godzin i czterdzieści minut.

 

Przepisy w tym zakresie uległy zaostrzeniu w stosunku do lat ubiegłych. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że większość współczesnych pracowników wykonuje swoje obowiązki zawodowe przed komputerem.

 

Zwolnienie z pracy jest możliwe jedynie w wyjątkowych okolicznościach

 

Prawo pracy chroni kobiety w ciąży, dlatego pracodawca, który zwolni taką pracownicę będzie miał poważne problemy. Zwolnienie nie jest możliwe niezależnie od tego, czy umowa z pracownicą została zawarta na czas określony, czy nieokreślony. Prawo chroni ją również podczas okresu macierzyńskiego. Pracownice powinny mieć świadomość, że pracodawca ma obowiązek przedłużenia ich umowy do dnia porodu, nawet wówczas kiedy są one zatrudnione na okres próbny trwający powyżej jednego miesiąca. Prawo pracy chroni również kobiety w ciąży zatrudnione na zasadach pracy tymczasowej.

 

Istnieją jednak wypadki, kiedy zwolnienie kobiety ciężarnej jest możliwe. Do tych szczególnych sytuacji należy zwolnienie dyscyplinarne. Warunkiem jest jednak, żeby sprawę takiego zwolnienia rozpatrzyła niezależna komisja. Ma to zapobiec nadużyciom ze strony pracodawców. Inne wypadki, kiedy pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za zwolnienie pracownicy w ciąży to zlikwidowanie zakładu pracy lub ogłoszenie przez firmę upadłości.

 

 

Tekst przy współpracy z pbkb-adwokaci.pl, krakowskiej kancelarii prawnej.

 
One thought on “Ciąża a prawo pracy

  1. Karo

    witam,

    pracuję we włoszech i jestem w 7 miesiącu ciąży. co muszę zrobić, żeby rodzić w Polsce? gdzie i jakie dokumenty złozyć i tutaj i w Polsce?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *