Monitoring dla domu i firmy

W ostatnich latach odnotowano znaczny spadek włamań do firm, sklepów, czy prywatnych posiadłości. Jak twierdzą specjaliści zasadniczy wpływ na taki stan rzeczy ma obecność systemów alarmowych. Ale system alarmowy spełnia funkcję informacyjną, która w wielu przypadkach może nie wystarczyć do schwytania coraz bardziej podstępnych włamywaczy. I właśnie dlatego coraz większa liczba osób inwestuje w monitoring, który przyczynia się do wykrycia sprawcy i nierzadko ratuje komuś życie. Jak działa monitoring? W jakich przypadkach warto go zainstalować i wreszcie – kto jest szczególnie narażony na włamanie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

 

Działanie monitoringu.

 

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania warto na początku przybliżyć działanie oraz definicję monitoringu. Dzięki monitoringowi dowiemy się jak doszło do danego zdarzenia oraz kto brał w nim udział. Obecność kamer jest znakomitym uzupełnieniem powszechnych dziś systemów alarmowych. Początki monitoringu to przede wszystkim urządzenia o charakterze uniwersalnym. Obecne zestawy są kreowane z myślą konkretnym przeznaczeniu i zastosowaniu. W ostatnich latach powstało wiele firm oferujących kompleksowe wyposażenia dedykowane poszczególnym przedsiębiorstwom, domom, a nawet mieszkaniom. Obecność monitoringu w urzędach, bankach, sklepach tudzież innych instytucjach dziś już nikogo nie zaskakuje. Jak działa wspomniany system? Składa się on z dwóch podstawowych elementów. Pierwszy to oczywiście kamery, które dzielą się na wewnętrzne oraz zewnętrze. Te pierwsze stanowią wyposażenie wnętrz, zaś kamery zewnętrzne poprzez występowanie poza obiektem charakteryzują się wytrzymałością na zmieniające się warunki atmosferyczne dzięki wzmocnionej – odporniejszej budowie.

 

Oczywiście ze względu na zastosowanie kamery zewnętrzne często bywają droższe. Ale nie jest to jedyny podział dotyczący kamer. Dzielimy je także ze względu na obraz – kolorowy, bądź czarno-biały. Tutaj również należy odnotować istotne różnice w cenach. Drugim – fundamentalnym elementem systemu jest rejestrator odpowiedzialny za nagrywanie i przetwarzanie obrazu. Dobór rejestratora zależy głównie od ilości zainstalowanych kamer. Współczesne – zaawansowane pod względem technologicznym rozwiązania gwarantują świetną jakość obrazu w dystansie do 60m. Oczywiście praw fizyki nie da się oszukać i im dalsza odległość rejestratora, tym gorsza jakość wyświetlonego obrazu. Nieodłącznym elementem rejestratora jest rozdzielczość. To ona ma znaczący wpływ na wspomnianą jakość przetworzonego obrazu. Specjaliści twierdzą, iż liczba 6 klatek na sekundę jest rozwiązaniem optymalnym dla monitoringu domowego.

 

Monitoring i rosnąca popularność.

 

Trudno dziś spotkać sklep, czy instytucję, która nie jest wyposażona w kamery przemysłowe. W takich przypadkach stanowią one rolę zabezpieczenia mienia, choć coraz częściej są używane do kontroli pracowników. Wiele galerii handlowych posiada wewnętrzne regulaminy, które zobowiązują lokale usługowe do używania kamer. W przypadku małych przedsiębiorstw, czy punktów handlowych monitoring nie jest jeszcze tak powszechny. Swą rosnącą popularność zawdzięcza głównie wysokiej skuteczności w kwestii bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również konkurencyjność ofert, która przyczynia się do spadku cen, dzięki czemu coraz większa liczba osób może sobie pozwolić na taką inwestycję. Monitoring jest również coraz bardziej popularny w prywatnych domach. Na pytanie – czy warto inwestować w takie rozwiązania odpowiadam – oczywiście, nie ma nic cenniejszego od spokoju ducha i poczucia bezpieczeństwa.

 

 

 

Przy współpracy z Instal Project Toruń.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *