Dzień Otwarty w Szkole ANDERS w Marche

Szkoła Języka i Kultury Polsiej Anders w Marche rozpoczęła swoją działalność inaugurując rok szkolny 2017/2018 w samym centrum Maceraty. Władze miasta Macerata w osobie kierownika wydziału kultury i wiceburmistrza Stefanii Monteverde udostępniły na tę okoliczność lokale Biblioteki Mozzi-Borgetti.

Foto: Krzysztof Rosada

To właśnie tam w sobotę, 30 września o godzinie 17.00 czekały na dzieci i młodzież pochodzenia polskiego, założycielki i nauczycielki placówki polonijnej, która działa na terytorium prowincji Maceraty od września 2015 roku.

Foto: Krzysztof Rosada

Spotkanie miało na celu przybliżenie rodzicom zasad funkcjonowania szkoły. Prezentacja multimedialna przypomniała jak powstała szkoła, działająca od kilku lat pod patronatem Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche i współpracująca z Konsulatem Honorowym RP w Ankonie.

Foto: Krzysztof Rosada

Podkreślono jak istotne są wartości: podwójna tożsamość narodowa i dwujęzyczność naszego dziecka. Jak bardzo warto podtrzymywać kontakt z językiem, kulturą i tradycjami polskimi.

Foto: Krzysztof Rosada

Na zebraniu obecni byli nauczyciele, którzy poprowadzą w tym roku zajęcia z języka polskiego, geografii, historii, muzyki i kultury polskiej. Zaprezentowali oni próbną lekcję, podczas której zapoznali nowych uczniów z kolegami z poprzednich lat, a przede wszystkim zabawami i quizami zachęcili do udziału w kolejnej lekcji jaka odbędzie się już w przyszłą sobotę – 7 października.

Foto: Krzysztof Rosada

Foto: Krzysztof Rosada

Foto: Krzysztof Rosada

Niektórzy rodzice na zajęcia zapisali małych Polaków w formularzu on line, na stronie internetowej szkoły www.anders-szolapolska.it. Inni, którzy nie znali tej małej wspólnoty polskiej w centrum Włoch, mogli zapisać dzieci tradycyjną metodą podczas spotkania.
 „DZIEŃ OTWARTY” zakończył się rozdaniem upominków dla wszystkich przybyłych uczniów i grupowym zdjęciem.

Foto: Krzysztof Rosada

Kolejna lekcja, rozpocznie się tradycyjnie w oratorium parafii Vincenzo Maria Strambi, w Piediripie, o godzinie 17.00. Zapraszamy!

Foto: Krzysztof Rosada

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *