Jak się chronić przed smogiem?

Powietrze w Polsce należy do jednych z najgorszych w Europie. Codziennie mieszkańcy miast wdychają trujące opary, które upośledzają działanie ich układu oddechowego i nerwowego. Substancje zawarte w smogu mogą przedostawać się również do naszej krwi. Sytuacja jest szczególnie trudna w województwie małopolskim i na śląsku, jednak inne rejony kraju również nie są wolne od tego problemu. Prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę, że smogu nie można usunąć w kilka dni. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy we własnym zakresie zadbać o ochronę przed smogiem. Co w takim razie możemy zrobić?

 

 

Ograniczyć wychodzenie z domu w sezonie grzewczym

 

Smog jest bardzo poważnym problemem przez cały rok, jednak w sezonie grzewczym stanowi on dla nas prawdziwe zagrożenie. Osoby, które powinny szczególnie uważać podczas wychodzenia z domu to:

 

  • dzieci,
  • ludzie starsi,
  • kobiety w ciąży,
  • alergicy,
  • ludzie cierpiący na schorzenia układu oddechowego.

 

Warto zdawać sobie sprawę, że smog jest szczególnie niebezpieczny dla naszych dzieci. Są one bardzo aktywne, a w efekcie wdychają więcej zanieczyszczonego powietrza niż dorośli. Dodatkowo ich organizmy dopiero się kształtują, a trujące substancje mogą przyczynić się do wielu chorób i wad rozwojowych.

 

Unikać częstego wychodzenia z domu powinny także kobiety w ciąży. Przyszłe matki muszą mieć świadomość, że część pyłów zawartych w smogu może przedostawać się do ich krwi, a w efekcie doprowadzić do wad rozwojowych płodu.

 

Smog negatywnie wpływa na pracę układu oddechowego, dlatego osoby ze skłonnościami do alergii i cierpiący na choroby układu oddechowego powinni unikać oddychania zatrutym powietrzem.

 

Trujące opary są niebezpieczne także dla ludzi starszych. Istnieją badania, które dowodzą, że życie w zanieczyszczonym mieście zwiększa ryzyko wystąpienia demencji starczej.

 

 

Co jeżeli musimy wyjść z domu?

 

Bywa, że praca zawodowa lub sprawy osobiste uniemożliwiają nam pozostanie w domu w dniach, kiedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. W takich chwilach warto jest pomyśleć o zakupie dobrej jakości maski antysmogowej. Choć nie wygląda ona szczególnie estetyczne, zawiera filtry, dzięki którym jest w stanie zatrzymać większość szkodliwych substancji wdychanych z powietrzem. Maski antysmogowe cieszą się coraz większą popularnością w większych polskich miastach.

 

Pamiętajmy o powietrzu w domowym zaciszu

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problem smogu nie dotyka nas wyłącznie gdy jesteśmy na zewnątrz. Kiedy wietrzymy nasze mieszkanie, zatrute powietrze dostaje się do jego wnętrza. Skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest używanie specjalnych urządzeń filtrujących. Zawarte w nich filtry zatrzymują większość szkodliwych substancji pochodzących z zewnątrz. Dzięki dobrej jakości filtrom jesteśmy w stanie rozwiązać nie tylko problem smogu, ale także i pleśni w mieszkaniu.

 

Osoby, które nie chcą lub nie mogą kupić filtrów, powinny zainwestować w rośliny. Warto mieć świadomość, że większość domowych roślin znakomicie oczyszcza powietrze.

 

 

 

Autor artykułu: Justyna Banach. Współpraca przy tworzeniu: www.lemitor.com.pl.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *