ROBERT LEWANDOWSKI królem strzelców eliminacji mistrzostw świata 2018

Przed eliminacjami MŚ 2018 rekord strefy europejskiej należał do Jugosławianina Predraga Mijatovica. Strzelił on 14 goli w eliminacjach MŚ 1998, w tym 7 goli w barażach (Polska w barażach nie zagra, ponieważ zajęła pierwsze miejsce w grupie i uzyskała awans bezpośredni).

W ostatnim meczu eliminacji Biało-Czerwoni wygrali na Stadionie Narodowym w Warszawie 4:2 z Czarnogórą,a jednego gola strzelił Robert Lewandowski. W ten sposób ze swoimi 16 trafieniami zajął pierwsze miejsce w rankingu królów strzelców strefy europejskiej eliminacji MŚ 2018.

Wczoraj ostatni mecz rozegrała Portugalia (wygrała u siebie ze Szwajcarią i zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie), a szansę na wyprzedzenie Polaka miał Cristiano Ronaldo (15 bramek). Znany Portugalczyk nie strzelił jednak gola, dzięki czemu rekord należy do Lewandowskiego. W zestawieniu wszystkich stref Polak prowadzi ex aequo z Mohammedem Al-Sahlaiem (Arabia Saudyjska) i Ahmedem Khalilem (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Kapitan polskiej reprezentacji podczas eliminacji do mundialu, który odbędzie się w 2018 roku w Rosji), zdobył łącznie 16 bramek. Trafiał on do siatki w następujących spotkaniach: z Kazachstanem (1 gol),Dania(3 gole), Armenią (1 gol), Rumunią (2 gole), Czarnogórą (1 gol), Rumunią (rewanż – 3 gole), Kazachstanem (rewanż – 1 gol), Armenią (rewanż – 3 gole) i Czarnogórą (rewanż – 1 gol).

Polska odniosla 8 zwycięstw (3 na wyjeździe i 5 u siebie), raz zremisowała (z Kazachstanem na wyjeździe) i raz przegrała (z Danią na wyjeździe). Łącznie Robert Lewandowski w swojej karierze strzelił już 20 goli w eliminacjach MŚ, co daje mu na razie 13 miejsce w historii (najlepszy jest Carlos Ruiz z Gwatemali ze swoimi 39 trafieniami). Na szczęście Polak nie wybiera się, póki co, na emeryturę i przed nim jeszcze wiele rekordów do pobicia.

Korespondencja: Józefina Plesner

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =