Nauczanie oraz wychowanie według Marii Montessori

Jeśli jakaś matka nie zna postaci Marii Montessori, a spodziewa się dziecka, to powinna koniecznie ją poznać. Nie tyle ze względu na jej osobę, ile na jej działalność. Ta włoska lekarka żyjąca na początku dwudziestego stulecia, stworzyła metodę wychowania i nauczania swojego autorstwa cieszącą się popularnością po czasy dzisiejsze. Nic dziwnego, że uznaje się Marię Montessori za wybitnego pedagoga i dydaktyka.

 

Maria Montessori

 

Maria Montessori to włoska lekarka, która zasłynęła z osiągnięć w dziedzinie pedagogiki i dydaktyki. Urodziła się w Chiaravelle, w 1870 roku. Dość szybko przeprowadziła się do Florencji, aż wreszcie do Rzymu. Gdy była dzieckiem miała bardzo dobre osiągnięcia w nauce, co otworzyło jej ścieżkę studiowania medycyny na La Sapienzie w Rzymie, uznawaną za jedną z najlepszych uczelni w Europie. Kobieta-lekarz w ówczesnych czas stanowiła rzadkość, ale i tak nie przeszkodziło jej to w nieustannie prowadzonych badaniach naukowych. Najpierw zajmowała się specjalnymi dziećmi, następnie wszystkimi. Na tej podstawie wykreowała autorską metodę nauczania i wychowania. Montessori stała się sławna, podobnie jak tak zwana metoda Montessori. Maria Montessori zmarła w Noordwijk aan Zee, w 1952 roku, w wieku osiemdziesięciu dwóch lat. Swoje życie poświęciła dzieciom, sama natomiast urodziła jednego syna, któremu nadała imię Mario.

 

 

Metoda Montessori

 

 

Maria Montessori krytykowała szkołę i postulowała twórczą pracę. Szkolnemu systemowi nauczania i wychowania, nazywanego przez nią w sposób prześmiewczy szkolną ławką, obrywało się za tłumienie rozwijania aktywności dziecka i prowadzenie do jego pasywności. Twórcza praca nad dzieckiem została z kolei apoteozowana, bo właśnie takową aktywność rozwijała. Chodziło o kompleksowe połączenie trzech rodzajów rozwoju: fizycznego, psychicznego oraz społecznego. Metoda Montessori polegała więc na swobodnym rozwoju dziecka podkreślającym jego wolność. Odbywało się to na zasadzie działań pedagogiczno-dydaktycznych nie tylko w teorii, lecz przede wszystkim w praktyce.

 

Polaryzacja uwagi

 

Maria Montessori prowadząc badania nad dziećmi oraz ich nauczaniem i wychowaniem, odkryła pewne zjawisko. Nazwała je zjawiskiem polaryzacji uwagi. Zjawisko to polega na tym, że dziecko, które posługuje się jakąś jedną rzeczą, wykonuje jednocześnie jakąś jedną czynność. Rzutuje to na wspomaganie twórczego i logicznego myślenia, dokonywanie własnych odkryć, a na domiar tego przeżywanie radości z własnych działań. Polaryzacja uwagi zawsze akcentuje potrzeby rozwojowe dziecka, a także występuje tylko w określonych okresach jego wrażliwości.

 

Dziecko jako duchowy embrion

 

Maria Montessori stawiała na dychotomiczność rozwoju. Pamiętała bowiem, że na ości składa się część fizyczna i część psychiczna. W swoich licznie wydawanych publikacjach podkreślała, że, rozwój fizyczny i rozwój psychiczny idą ze sobą w parze. Na tej podstawie nazywała dzieci duchowym embrionem. Pojęcie to oznaczało, iż w materialnym ciele kryje się pełna możliwości dusza.

 

GS
Artykuł powstał przy współpracy z www.tatento.pl.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *