Związek Polaków we Włoszech z wizytą u Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Marche

14 października w Loreto odbyło się spotkanie Rady Zarządu Narodowego Związku Polaków we Włoszech, któremu od kilku lat przewodniczy pani mecenas Urszula Stefańska-Andreini, a który od lat intensywnie pracuje na rzecz Polonii włoskiej.

Wzięli w nim udział delegaci i liczni goście, członkowie oraz zwolennicy organizacji, pochodzący z Sycylii, Toskanii, Lacjum,  Piemontu oraz całych Marche: Offagna, Jesi, Senigallia, Ancona, Castelfidardo, Recanati, Macerata, Camerino i San Severino Marche.

Gospodarzami dnia była Maria Teresa Bulhak-Jelski reprezentująca Nowe Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Marche i Cristina Gorajski, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Ankonie.

Podczas spotkania powitane zostały: pani Konsul Adrianna Siennicka z Mediolanu i pani Konsul Ewa Mamaj z Rzymu, które wielokrotnie uczestniczyły w licznych projektach organizowanych przez Stowarzyszenie Regionalne. Głos zabrał również Prezes Honorowy Stowarzyszenia ksiądz Marian Burniak.

Delegaci stowarzyszeń regionalnych zorganizowali swoje semestralne spotkanie w Loreto w Domu Sióstr Domu Polskiego. Do tychże przedstawicieli swój apel wystosowało Nowe Stowarzyszenie Włosko-Polskie z Marche i Konsulat Honorowy RP w Ankonie, który zostanie wysłany w najbliższych dniach do polskich i włoskich władz, w celu opóźnienia lub uniemożliwienia prawdopodobnego zamknięcia Domu Sióstr, gdyż od czasów powojennych odgrywa on istotną rolę dla wymian kulturalnych i religijnych między Polską, a Włochami.

Dzień upłynął w przemiłej atmosferze, toczyły się rozmowy w obu językach, wymieniano doświadczenia i kontakty.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *