Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to profesjonalny zabieg higieniczny, który ma na celu usunięcie płytki nazębnej i powierzchniowych przebarwień za zębach.

 

 

Co to jest płytka nazębna?

 

Płytka nazębna to lepki osad o żółtawym lub lekko brązowym zabarwieniu, który powstaje z pozostałości pokarmów, obumarłych komórek błony śluzowej i drobnoustrojów, które zamieszkują jamę ustną. Jeśli nie usuwa się regularnie tego osadu, oblepia on zęby, a bakterie, które się w nim znajdują, osłabiają szkliwo – co może spowodować próchnicę. Płytka nazębna, która nie jest usuwana, twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Duże ilości kamienia nazębnego zwiększają ryzyko zachorowań na schorzenie przyzębia. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby płytkę nazębną regularnie usuwać. Jednak samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające – szczoteczka nie może dotrzeć we wszystkie szczeliny między zębami. Jeśli chce się zachować zęby w dobrym stanie, dobrym wyborem będzie piaskowanie zębów.

 

Na czym polega piaskowanie zębów?

 

Zabieg ten przeprowadzany jest za pomocą urządzenia, które nazywa się piaskarką stomatologiczną. Wydobywa się z niej strumień wody pod ciśnieniem. Do tej wody dodaje się drobiny czyszczące (wodorowęglan sodu), a także inne składniki (na przykład pęcherzyki powietrza), które łatwo docierają do trudno dostępnych miejsc między zębami. W jamie ustnej pacjenta stomatolog umieszcza odsysacz, który zbiera ślinę oraz drobny proszek, który został użyty podczas zabiegu. Po oczyszczeniu zębów z osadu warto poddać je zabiegowi fluoryzacji.

 

Ten zabieg jest całkowicie bezbolesny, choć nie dla wszystkich będzie on przyjemnością. Mały odsetek pacjentów odczuwa po tym zabiegu jedynie dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł, który jednak mija po kilku godzinach. Niewielki dyskomfort może również sprawić to, że przez cały czas trwania zabiegu trzeba mieć otwarte usta, a płyn używany podczas piaskowania ma słony smak. Piaskowanie zębów trwa około 20-30 minut.

 

 

Zalecenia po piaskowaniu zębów

 

 

Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu pacjent powinien powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty i innych napojów barwiących (na przykład kolorowych soków). Wszystko to ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach, które właśnie w pierwszych godzinach po zabiegu jest największe. Po upływie tego czasu można spokojnie wrócić do swoich nawyków. Jednak mimo to ważne jest, aby pacjent przestrzegał zasad higieny jamy ustnej, jeśli zależy mu na długotrwałych efektach piaskowania zębów. Ważne jest nie tylko to, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, ale także powinno się używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej.

 

 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg piaskowania zębów?

 

Zabieg ten szczególnie poleca się osobom, które:

 

 • palą papierosy
 • piją często kawę, herbatę i czerwone wino
 • mają wybielone zęby
 • są podatne na przebarwienia zębów
 • noszą aparat ortodontyczny
 • mają zęby, które na siebie nachodzą

 

 

Czy należy powtarzać ten zabieg?

 

Oczywiście – efekty będą najlepsze, jeśli co jakiś czas będzie się powtarzało zabieg piaskowania zębów. Jeśli należy się do wyżej wymienionej grupy osób, które są szczególnie narażone na przebarwienia zębów, najlepiej będzie poddawać się piaskowaniu co kilka miesięcy. Jeśli zabieg ma być profilaktyczny, warto jest poddać się mu raz na rok. Dzięki systematycznemu piaskowaniu zębów usuwamy gromadzący się na zębach osad oraz nieestetyczne przebarwienia, które z czasem się pojawiają. Zabieg ten chroni również przed chorobami zębów i dziąseł, a także wpływa korzystnie na stan i wygląd zębów.

 

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

 

Są pewne czynniki, przez które nie można poddać się temu zabiegowi. Chodzi tu o:

 

 • alergię na sodę lub inny składnik, którego dentysta używa podczas zabiegu
 • zranione błony śluzowe w jamie ustnej
 • stany zapalne dziąseł
 • stany zapalne jamy ustnej
 • wrzody na narządach układu pokarmowego (na żołądku, wątrobie)
 • nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc

 

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologii Estetycznej Drwojcik.pl z Krakowa.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *