Dlaczego właściwa pozycja za kierownicą samochodu jest taka ważna?

Pozycja za kierownicą samochodu odpowiada nie tylko za komfort podczas jazdy, ale przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo podróży. Jak to się dzieje, że to jak kierowca siedzi, jak ma ustawiony fotel, lusterka oraz jak trzyma ręce na kierownicy, ma tak duże znaczenie dla sprawnego poruszania się po drogach? Chodzi tu przede wszystkim o skutki zaniedbania tych elementów podczas stłuczki, wypadku lub innego, niedającego się przewidzieć zdarzenia w ruchu ulicznym. To, co ma nas chronić (np. pasy, czy zagłówek) może nas w takich sytuacjach również trwale okaleczyć, jeśli zlekceważymy podstawowe zasady wypracowania właściwej pozycji za kierownicą. Na ten temat wiele mówi się podczas kursu na prawo jazdy, ale okazuje się, że niewielu kierowców zdaje sobie finalnie sprawę z konsekwencji.

 

Zbyt pewni siebie

 

Pewność siebie niektórych kierowców sprawia, że prawidłowa pozycja za kierownicą auta staje się dla nich jednym z wymogów egzaminacyjnych, który można zlekceważyć zaraz po otrzymaniu uprawnień. Zbyt bliskie zasiadanie za kierownicą, półleżąca pozycja, prowadzenie jedną ręką i nieszczęście gotowe. Oczywiście tak jest ponoć takim osobom wygodniej, jednak mało który taki kierowca wie, że jest to chwilowy komfort, który w dłuższej perspektywie prowadzi do szybszego zmęczenia organizmu podczas jazdy, a jeśli ogranicza ruchy i szybkość reakcji może być wręcz śmiertelnie niebezpieczny.

 

Właściwe ustawienie fotela

 

Na szczęście wystarczy odświeżyć sobie między innymi kilka podstawowych zasad ustawienia fotela, by znacznie poprawić bezpieczeństwo jazdy. Chodzi tu przede wszystkim o takie niuanse, jak na przykład:

 

– ustawienie siedziska w takiej odległości od kierownicy, aby wciskając nogą do końca sprzęgło lub hamulec, była ona wciąż lekko ugięta w kolanie (jest to istotne z perspektywy siły awaryjnego hamowania i czasu, w jakim zostanie ono zainicjowane oraz ze względu na fakt, że jeśli dojdzie do stłuczki, a noga będzie wyprostowana, to może się ona złamać),

 

– ustawienie oparcia w taki sposób, by nie przemęczać karku i kręgosłupa oraz by nie siedzieć zbyt blisko kierownicy (zbyt mocno zgięte w łokciach ręce nie będą w stanie odpowiednio szybko zareagować na zagrożenie na drodze, zbyt mocno odchylone oparcie szybko doprowadzi do bólu pleców i szyi, a zbyt pionowe ustawienie prędko może wywołać zmęczenie podczas jazdy oraz spowodować poważne obrażenia wewnętrzne na skutek uderzenia poduszki powietrznej),

 

– dostosowanie wysokości zagłówka fotela do wysokości kierowcy, tak by zamortyzował ewentualne uderzenie podczas kolizji.

 

Lusterka i pasy

 

Pasy bezpieczeństwa oczywiście muszą być zapięte – tak mówi zdrowy rozsądek oraz polskie prawo. Zimą nie siadajmy jednak za kierownicą w grubej odzieży, gdyż tworzy ona przestrzeń pomiędzy ciałem a pasem i może doprowadzić do uszkodzeń ciała w razie wypadku. Pas nie powinien przechodzić również przez szyję, ale opierać się na obojczyku – to ustawienie można regulować na bocznym słupku, gdzie jest on zamocowany. Co się zaś tyczy lusterek to:

 

– we wstecznym powinniśmy widzieć centralnie tylną szybę oraz to, co dzieje się za pojazdem,

 

– w bocznych powinniśmy widzieć zarówno jezdnię, jak i fragment tyłu swojego samochodu i przestrzeni za nim, w razie gdyby ktoś próbował nas wyprzedzić.

 

 

Pozycja rąk na kierownicy

 

 

Jedynym momentem podczas jazdy, gdy obie ręce nie muszą być na kierownicy, jest każda chwila, gdy dokonujemy zmiany biegów lub np. ustawień klimatyzacji, radia, oraz innych elementów zlokalizowanych na panelu centralnym pojazdu. W każdym innym przypadku ręce powinny się układać w pozycji wskazówek zegara pokazującego godzinę za piętnaście trzecią. Dlaczego? Z kilku istotnych powodów, do których należą:

 

– lepsze wyczucie toru jazdy podczas kierowania pojazdem,

 

– możliwość szybszej reakcji na zagrożenie,

 

– pewniejszy chwyt podczas wpadnięcia w dziurę w jezdni, która mogłaby spowodować utratę panowania nad samochodem (warto tu również zainwestować w specjalny pokrowiec na kierownicę, który dodatkowo nada walorów estetycznych).

 

 

 

Wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i prawidłowej pozycji za kierownicą udzielił nam w tym wypadku sklep internetowy Motos.pl

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.