Jaka praca dla cudzoziemców we Włoszech

Cudzoziemcy poszukujący pracy we Włoszech znajdują przede wszystkim pracę fizyczną, bez kwalifikacji i nisko płatną. Nie chodzi tu tylko o zatrudnienie imigrantów z Afryki, ale także osób pochodzących z innych krajów Europy i świata.

Ofert pracy dobrze płatnej dla osób z wyższym wykształceniem po prostu brakuje. Dobrze płatne zatrudnienie to marzenie przede wszystkim samych Włochów, którzy zmuszeni są emigrować nie tylko z regionów południowych na pólnoc, ale także do Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich czy USA.

Dla cudzoziemców, również tych z Unii Europejskiej pozostają zawody takie jak robotnik niewykwalifikowany , dostawca, sprzedawca na straganach ulicznych, sprzątaczka, pracownik na zmywaku w restauracji, kelner, opiekunka do osób starszych i niepełnosprawnych, itd, a i taką pracę czasem trudno znaleźć.

Mówi się, że żadna praca nie hańbi, jednak z ostatniego raportu Immigrazione della Caritas wynika, że tylko jedna trzecia imigrantów zgadza się na proste i nisko płatne prace, pozostali wolą emigrować do innych krajów. A jeszcze mniej, bo zaledwie 1,8% Włochów jest skłonnych wykonywać prace poniżej swoich kwalifikacji.

Podczas gdy oferta na rynku pracy dla osób z niskim wykształceniem wzrosła od 2014 roku o 3,7%, to wzrost zatrudnienia cudzoziemców z wykształceniem wyższym osiągnął zaledwie 0,3%. Nie ma więc co się łudzić, w zawodach takich jak inżynier, lekarz czy adwokat pracują w przeważającej mierze Włosi.

Cudzoziemcy mają jednak  pewną przewagę na kryzysowym rynku pracy: są zdecydowanie bardziej mobilni, niż Włosi. Pracownicy z zagranicy skłonni są do niemal natychmiastowej zmiany stanowiska, firmy, zawodu czy miejsca pracy.  Bez większych problemów decydują się na szybką zmianę prowincji, miasta czy regionu. Tymczasem Włosi najbardziej cenią sobie stabilność i nie są skorzy do drastycznych zmian w życiu zawodowym.

 

 

 
3 thoughts on “Jaka praca dla cudzoziemców we Włoszech

  1. Zieba

    Pracuje we wloszech 18 lat z czego tylko 4 lata mam umowe o prace i tez nie tak jak powinna byc .co powinna wiedziec o strac.latach i co wiedziec o pracy. .5 godz.dziennie rano i wieczorem opiekunka sprzatam kupuje gotuje itowarzysze osoba ma zanikipamieci i bardzo ciezki charakterze …

    Reply
  2. praca we Włoszech

    Ze względu na długofalowy kryzys gospodarczy liczba ofert we Włoszech nie jest duża. Natomiast warto stale przeglądać serwisy ogłoszeniowe, ponieważ czasem pojawiają się atrakcyjne ogłoszenia pracy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *