Bolonia: powraca dawna świetność podziemnych struktur Bagni di Mario i Cripta di San Zama

Bolonia: powraca dawna świetność podziemnych struktur Bagni di Mario (Łaźnie Mario) i Cripta di San Zama (Krypta św. Zama)

Bagni di Mario, foto: Schicchi

Bagni di Mario (Conserva di Valvedere)

To naprawdę prawdziwa perełka dla miłośników historii techniki „Conserva di Valverde”, która dla wszystkich Bolończyków, przez ponad wiek, nosi nazwę Bagni di Mario, została zbudowana w epoce Renesansu (1563) przez architekta Tommaso Laureti – architekta z Palermo. Miał on zasilać fontannę Neptuna i inne fontanny z epoki papieskiej, takie jak np. Giardino dei Semplici (obecnie zakryta przez Sala Borsa) na piazza Maggiore.

Po długoterminowej konserwacji, struktura składająca się z dwóch poziomów zostanie otwarta na początku grudnia. Wycieczki z przewodnikiem są planowane w soboty i niedziele o godzinie 15.00.

Bagni di Mario, Bolonia, foto: Schicchi

Cripta di San Zama

Jest jednym z najcenniejszych klejnotów bazyliki wczesnochrzescijańskiej, która mieści się w podziemiach byłego Szpitala Wojskowego przy via Abbadie. Tutaj na oryginalnym podłożu rzymskim z roku 270 p.n.e, stawiali pierwsze kroki bolońscy chrześcijanie w środku częściowo zagubionego kompleksu architektonicznego, klasztoru „Santi Naborre e Felice”,  w którym przez wieki znajdowały się szczątki wielu pierwszych biskupów Petronianów.

Krypta San Zama zostanie otwarta 11 listopada, a zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w sobotę o 11 rano. Wycieczki z przewodnikiem zostały powierzone stowarzyszeniom „Succede solo a Bologn” i „Amici delle vie d’acqua e dei sotterranei”. Obie struktury podziemne można zwiedzać w cenie od 3 do 5 euro, z bezpłatnym wstępem dla dzieci w wieku poniżej 10 lat. Wizyty zaczynają się od grudnia b.r. , wejście przy via Bagni di Mario (jedna z bocznych ulic odchodzących od ulicy San Mammolo).

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron   Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *