Ze starożytnego Rzymu do współczesnych wnętrz, czyli historia sztukaterii

Jednym z łączników między teraźniejszością a dawnymi epokami pozostaje architektura wnętrz: nigdy nie wiemy, które rozwiązania z ubiegłych dekad czy wieków staną się ponownie modnymi elementami wystroju. Doskonałym przykładem na to jest trwający obecnie renesans sztukaterii, który to rodzaj dekoracji ma swoje korzenie aż w starożytnym Rzymie. Jak przebiegała ewolucja sztukaterii na przestrzeni wieków? O tym będzie można dowiedzieć się z tego artykułu.

 

 

Sztukateria w ubiegłych epokach

 

Jak już zostało wspomniane powyżej, początki sztukaterii sięgają starożytnego Rzymu. Wówczas to zarówno elewacje, jak i wnętrza budynków śmiało ozdabiano przepięknymi ornamentami. Niestety, wraz z nadejściem średniowiecza architektura stała się bardziej surowa, stawiając na siermiężne drewno. Sztukateria jednak nie zaniknęła na zawsze i ponownie stała się popularna w okresie romańskim oraz gotyckim, kiedy to zdobiła wysokie sklepienia kościołów, nadając sakralnym wnętrzom jeszcze bardziej monumentalnego i dekoracyjnego charakteru.

 

 

Łatwo się domyślić, że zafascynowany pięknem starożytności renesans sztukaterię wykorzystywał bardzo chętnie. Bardzo modne były wówczas były ornamenty z motywem Putto – małego, skrzydlatego aniołka wzorowanego na greckim Erosie. Współczesna Europa na dobre odkryła swoją miłość do sztukaterii jednak dopiero w okresie klasycystycznym, kiedy to architekci jak nigdy wcześniej byli zapatrzeni w starożytny Rzym i Grecję. Jednakże nadejście modernizmu, który ogłaszał minimalistyczne rozwiązania stojące w sprzeczności z ornamentacyjnym stylem klasycznym sprawiło, że o sztukaterii na długi czas zapomniano. Dopiero w ostatnich latach ponownie odkryto, że wykorzystywana ze smakiem sztukateria może nadać ogromnego uroku zarówno wnętrzom, jak i elewacjom.

 

 

Mówiąc o sztukaterii używanej w poprzednich epokach, należy koniecznie wspomnieć o materiale, który był wówczas wykorzystywany w jej tworzeniu, którym był stiuk – mieszanka gipsu, wapienia i drobnego piasku, świetnie naśladująca marmur. We współcześnie produkowanej sztukaterii wykorzystuje się już nieco inne materiały – ten temat opiszemy dokładniej poniżej.

 

 

Sztukateria współcześnie

 

Obecnie sztukateria znowu stała się popularna, chociaż jej przeznaczenie oraz sposób tworzenia nieco się zmieniły. Wykorzystuje się ją teraz nie tylko jako dekorację budynków oficjalnych i sakralnych, ale i prywatnych mieszkań, którym jest w stanie nadać wygląd pełen klasy i nieco monumentalny. Wykorzystana w salonie czy sypialni, pozwala świetnie ozdobić ściany i sufit, chroniąc jednocześnie ich powierzchnię przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. Można więc powiedzieć, że praktyczna funkcja sztukaterii stała się równie istotna, co dekoracyjna.Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane we współczesnej sztukaterii, zazwyczaj są to poliuretan oraz styropian. Są to materiały relatywnie tanie oraz bardzo trwałe, dlatego dzięki nim wysokiej jakości sztukateria zaczęła być dostępna nie tylko dla najbogatszych. Bardziej ekskluzywną opcję stanowi z kolei gips, który wykorzystuje się głównie do tworzenia sztukaterii elewacyjnej. Tego rodzaju ornamentacje są oczywiście droższe, jednak są pożądane, ponieważ bliżej im do klasycznej sztukaterii.

 

 

 

W przygotowaniu artykułu pomogła strona maszwnetrze.pl.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *