Beata Zyskowska: uważam, że na obczyźnie musimy się trzymać razem, pomagać sobie i chcę, aby każdy czuł się jak w rodzinie

Serdecznie zapraszamy do przeczytania wywiadu z panią Beatą Zyskowską, mieszkającą w Treviso, administratorką profilu facebookowego Polonia w Treviso:
Polacy we Włoszech: Od jak dawna mieszka pani we Włoszech?
Beata Zyskowska: We Włoszech na stałe przebywam już prawie 20 lat.
Polacy we Włoszech: Czy w Treviso i okolicach mieszka wielu Polaków?
Beata Zyskowska: Mam 4 dzieci i kiedy poznałam moją przyjaciółkę Marię Bonotto, zaproponowała mi zapisać mojego młodszego synka do polskiej szkoły,  którą prowadzi Pani Anita. W ten oto sposób dowiedziałem się o grupie mieszkających tu Polaków.  Nie jest nas dużo,  ponieważ zameldowanych i znanych osób jest nas ok. 100.
Polacy we Włoszech: Nie znamy się długo, ale mam wrażenie, że udziela się pani bardzo społecznie wśród Polonii.
Beata Zyskowska:  Organizujemy raz w miesiącu mszę święta w naszym narodowym języku.
Obecnie organizuję  zabawę andrzejkową.   Jesteśmy w kontakcie z grupą Polaków z Padwy, gdzie są prowadzone również pokazy naszych tańców w strojach narodowych, podczas różnych okoliczności.  Dlatego też nasza nazwa POLONIA W TREVISO powstała na ilość biorących udział osób w tych pokazach . Ponieważ bardzo dużo nas zamieszkuje właśnie na  terenie  Treviso.
Polacy we Włoszech: Czy Polaków trzeba namawiać do wspólnych spotkań czy wszystko odbywa się szybko, spontanicznie i wszyscy chętnie spotykają się w dużej grupie.
Beata Zyskowska:  Spotykamy się bardzo chętnie i spontanicznie. Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ przeżywamy wszystkie nasze okolicznościowe  święta,  zabawy, nauki itp.  Wszyscy razem.
Polacy we Włoszech: Jest pani administratorką grupy facebookowej pt. Polonia w Treviso.  Proszę nam napisać o planach na przyszłość związanych z profilem Polonia z Treviso i ogólnie o pani planach związanych z działalnością polonijną.

Beata Zyskowska:  Bardzo chciałabym utrzymać naszą organizację jak najdłużej,  ponieważ uważam, że tu na obczyźnie musimy się trzymać razem,   pomagać sobie i przede wszystkim chcę aby kazdy czuł się jak w rodzinie .  Jak w naszej pięknej ojczyźnie.

 
Polacy we Włoszech: Serdecznie dziękuję za wywiad.
Beata Zyskowska: Bardzo dziękuję za kontakt. I do usłyszenia.
Z Beatą Zyskowską rozmawiała Aleksandra Seghi.
ALL RIGHT RESERVED2 thoughts on “Beata Zyskowska: uważam, że na obczyźnie musimy się trzymać razem, pomagać sobie i chcę, aby każdy czuł się jak w rodzinie

 1. Andrzej kocz

  Ok ok ok. Mogę zrozumieć wszystko ale dlaczego w tym wywiadzie nic nie wspominane o Jerzy Bariasz. Założycielu i przez wiele lat jedynemu administratorowi grupy Polacy w treviso.
  To on jako jedyny starał się trzymać to wszystko w kupie
  To on starał się jak mógł by choć raz w miesiącu zorganizować mszę św w treviso.
  Starał się zawsze by organizować wszelkiego rodzaju zabawy czy grilla.
  Zresztą kto zna prawda ten na pewno tak samo jak ja zdziwił się bardzo czytając ten artykuł.
  Moim zdaniem jakieś sprostowanie się należy.
  Miłego wieczoru wszystkim życzę.

  Reply
 2. Beata zyskowska

  Chciałam bym sprecyzować iż nasza grupa Polonia w Treviso jest kontynuacją grupy polacy Treviso Treviso ,którą przez wiele lat wspaniale prowadził Pan Jurek Bariasz nimniej jednak jest on zawsze nam chętny do współpracy

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.