Watykan: Świerk z Polski już na Placu Świętego Piotra

Wczorajszej nocy do Watykanu dotarł niezwykły dar z Polski – świerk z Puszczy Rominckiej na Mazurach będący wotum wdzięczczności za 25 lat reformy struktur administracyjnych polskiego Kościoła.

Tradycję ubierania choinki na Boże Narodzenie wprowadził w Watykanie Św. Jan Paweł II w roku 1982, kiedy to na Placu Św.  Piotra po raz pierwszy została ona umieszczona. I od tego czasu każdego roku świąteczne drzewko trafia do Watykanu z różnych regionów Włoch albo z innych europejskich krajów.

 

To drugie polskie drzewo na Placu Św.  Piotra. Pierwsze przybyło tu w 1997 r. z Podhala i było prezentem polskich górali dla Św. Jana Pawła II. 

 

Choinka z Mazur ma 25 metrów i waży ponad 1,5 tony i jak wskazuje Monika Rybka – odpowiedzialna za koordynację realizacji całego transportu i uwiecznianie przebiegu trasy, informowanie mediów itp. oraz odpowiedzialna za logistykę przewozu choinki do Watykanu – choinka nie posiada czubka, ponieważ wiele lat temu została uderzona przez piorun, tracąc w ten sposób swoją najwyższą część. Transportem zajmowała się firma Ol-Trans i HR POLSKA. 

Monika Rybka – przedstawicielka Ol-Trans firmy przewozowej

 

Aby móc ją umieścić na samochodzie i przewieźć wieleset  kilometrów,  musiała być bardzo dobrze zabezpieczona.  Zostało użytych do tego celu 200 m siatki, ok. 35 pasów (a każdy z nich o długości 12 metrów ) oraz 2 km linek  zabezpieczających drzewo w podróży.  

 

 

Za przewóz choinki była odpowiedzialana firma Ol-Trans z Kruszyna k.Bydgoszczy, zajmująca się spedycją  i transportem ładunku ponadgabarytowego i świadcząca usługi dźwigowe. Choinkę do Watykanu dowiódł kierowca Janusz Składnik. 

Janusz Składnik, kierowca TIRa

 

Pracownicy Ol-Trans przygotowywali się do  wyjazdu już od kilku miesiecy. Samo wiązanie i umieszczenie choinki na aucie transportujacym zajęło prawie tydzień. 

Podróżowano głównie nocą. W większości krajów, przez które przejeżdżała choinka, transport ponadnormatywny może przemieszczać się tylko nocą. Dopiero we Włoszech,  gdzie prawo jest inne, wszyscy uczestnicy mogli nareszcie cieszyć się widokami pięknej Italii. 

 

 

Przejeżdżając przez Polskę,  Niemcy, Austrię i Włochy każdorazowo przewóz był pilotowany przez policję albo wojsko.

 

Przeź kolejne tygodnie choinka, która już stoi na środku Placu Św.  Piotra, tuż obok obelisku, będzie ubierana i dekorowana,  a uroczyste zapalenie lampek dokona Ojciec Święty 7 grudnia. Na uroczystości będą obecni organizatorzy  i ofiarodawcy akcji transportu choinki czyli przedstawiciele Kościoła z metropolii białostockiej i warmińskiej, Dyrekcji Lasów Państwowych oraz firma Ol-Trans .

 

Maja Krajnowska, korespondentka z Lacjum, przewodnik po Rzymie, na zdjęciu druga od prawej

 

 

 

Korespondencja z Lacjum oraz zdjęcia Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *