Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet

Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet, który przypada 25 listopada, został ustanowiony w lipcu 1981 roku w stolicy Kolumbii, Bogocie podczas Pierwszego Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Datę wybrano nieprzypadkowo. To właśnie 25 listopada 1960 roku na Dominikanie, która była rządzona przez okrutnego dyktatora Rafaela Trujillo, zamordowano siostry Mirabal. Kobiety zostały schwytane, gdy były w odwiedzinach w więzieniu u swoich mężów (byli oni więźniami politycznymi), a następnie bestialsko torturowane i zabite. Ich męczeńska i niezawiniona śmierć stała się symbolem przemocy wobec kobiet. Od kilkunastu lat ten dzień ma wymiar uniwersalny i ogólnoświatowy- w 1999 roku został on oficjalnie zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a inicjatywę poparła również Unia Europejska.

Foto: Pixabay

Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet rozpoczyna akcję 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć . Na całym świecie w okresie od 25 listopada do 10 grudnia odbędą się kampanie i inicjatywy,poświęcone zwalczaniu przemocy i dyskryminacji. Do 16 dniowych obchodów włączony jest Światowy Dzień AIDS i Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Natomiast 10 grudnia przypada końcowe wydarzenie, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ta data również nie jest przypadkowa, ponieważ symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć jest pogwałceniem praw człowieka.

 

Uniwersalnym symbolem kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn (tradycja ta narodziła się w 1991 roku) .Wstążka symbolizuje osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować ani milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

 

Jak przekonują badania, przemoc ma płeć, a najwięcej ofiar przemocy to kobiety. Co najmniej jedna kobieta na trzy doświadczyła w swoim życiu jakiejś formy przemocy – w domu, w pracy, w szkole, na ulicy czy w autobusie. Ponad połowa zabitych kobiet składała wcześniej skargę na policji. Najpopularniejszym rodzajem przemocy pozostaje przemoc domowa (za 70% zabójstw kobiet stoją ich mężowie) . Za tą nazwą nie kryje się tylko przemoc fizyczna (bicie, gwałty małżeńskie) lecz również przemoc psychiczna (obrażanie, gestykulacja mająca na celu wywołać strach, poniżanie) i przemoc ekonomiczna. Większość ofiar przemocy domowej w ogóle nie zgłasza tego na policję (w myśl zasady, że własne brudy pierze się w domu lub ze wstydu).

 

Do innych form przemocy należy pedofilia, handel ludzkim ciałem, stalking, czystki etniczne w krajach ogarniętych wojną czy wycinanie łechtaczek dziewczynkom. Ten haniebny proceder nadal praktykuje się w wielu krajach takich jak Somalia, Sudan, Etiopia, Kenia, Nigeria, Mali, Mauretania, Egipt,Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Indonezja, Malezja czy Sri Lanka. Na świecie żyje ponad 140 mln dziewczynek brutalnie okaleczonych.

 

 

 

W tym roku we Włoszech przewodnim hasłem kampanii przeciwko przemocy jest: 'Nessuno deve essere lasciato indietro: poniamo fine alla violenza contro le donne e le ragazze'. Największa manifestacja odbędzie się w Rzymie- po Wiecznym Mieście przejdzie marsz pod hasłami: 'Non una di meno' ,' Non ci fermeremo finché non saremo libere dalla violenza in genere in tutte le sue forme'. Organizatorzy zwracają też uwagę, że nikt nie może doświadczać przemocy, nie tylko kobiety, ale także uchodźcy, mniejszości etniczne, narody dotknięte wojną czy środowiska LGBT.

 

W całym kraju odbędą się rozmaite inicjatywy – spektakle teatralne ,flash mob, darmowe konsultacje z psychologami i terapeutami. Podczas eventów poświęconych przeciwdziałaniu przemocy zostanie odczytana lista kobiet zabitych we Włoszech w 2017 roku. Na ulicach lub w ryneczkach wielu włoskich miast zostaną dziś ustawione specjalne czerwone ławki, które mają symbolizować walkę o równouprawnienie.

 

Foto: Pixabay

 

Na licznych murach zawisną lalki, a wiele budynków użyteczności publicznej rozbłyśnie na pomarańczowo (w ramach akcji 'OrangeTheWorld').

 

 

Korespondencja z Cosenzy Józefina Plesner.

 

 

ALL RIGHT RESERVED

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *