Jak wybrać odpowiedni rodzaj transportu dla naszego ładunku?

Najpopularniejszym rodzajem transportu jest transport samochodowy – to wiadomo bez zerkania do jakichkolwiek statystyk czy zestawień. Są jednak sytuacje, w których może się on nie sprawdzić, zwłaszcza w przypadku transportu międzynarodowego oraz transportu międzykontynentalnego. Na szczęście istnieją również inne metody transportu, które znacznie ułatwią nam zadanie

 

Podczas realizacji trudniejszych przewozów można wybierać skorzystać z np.: transportu morskiego, lotniczego czy kolejowego. Dobór zależy od tego, co mamy do przewiezienia, który rodzaj transportu będzie najbardziej opłacalny oraz ile czasu mamy na dostawę. Rozważmy więc poszczególne opcje w kontekście przykładowych ładunków.

Transport lotniczy

 

Najszybszym, ale jednocześnie najdroższym sposobem transportu towarów jest przewóz lotniczy. Transport lotniczy nie jest opłacalny na dalekie odległości i stosunkowo drogi w stosunku do innych rodzajów transportu. Pamiętajmy jednak, że może się sprawdzić, gdy mamy do przetransportowania małą, lekką paczkę. Warto zwrócić się wówczas do firmy kurierskiej. W tym aspekcie transport lotniczy zyskuje przewagę nad morskim, ponieważ w transporcie morskim przewiezienie ładunków drobnicowych wiąże się z tzw. tzw. minimum frachtowym, które zazwyczaj wynosi 1 m3 / 650 kg. Ponadto transport lotniczy można też wziąć pod uwagę, gdy bardzo zależy nam na czasie i ładunek musi być dostarczony niezwłocznie.

 

Transport morski

 

Dla przesyłek od 1 m3 / 650 kg do 10-12 m3 najlepiej sprawdzi się transport morski. W przypadku większych ładunków koszty stałe rozkładają się już na większe ładunki, a z kolei koszty zmienne są odpowiednie dla ładunku drobnicowego. Należy pamiętać, że transport morski zabiera więcej czasu oraz potrzebna jest infrastruktura portowa to rozładunku. Opłaca się on także znacznie bardziej niż transport lotniczy, gdy mamy większe ilości ładunku do przewiezienia, w przypadku transportu lotniczego generowałoby to znacznie większe koszty. Innym rodzajem transportu jest transport całokontenerowy. Taka opcja sprawdzi się dla ładunków powyżej 10-12 m3 / 10 ton. Warto zaznaczyć, że wybierając opcję całokontenerową dobrze jest mieć duże ilości ładunku, a opłata za transport będzie dotyczyła całego kontenera.

 

Transport kolejowy

 

Przewożenie ładunków koleją sprawdzi się zwłaszcza w przypadku ładunków całokontenerowych. Wybierając transport koleją także trzeba uzbroić w cierpliwość, bo jego czas też jest dosyć długi. Kolej jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, jednak nie zawsze się sprawdzi, gdyż nie będzie w stanie dowieźć ładunku wszędzie. Transport koleją jest możliwy jedynie tam, gdzie występuje infrastruktura kolejowa (tory, rampy, stacje).

 

Wybór transportu zależy przede wszystkim od tego co chcemy przewieźć – najważniejsze są wymiary i waga ładunku. Powinno się wziąć pod uwagę także miejsce przeznaczenie, odległość oraz infrastrukturę jaką możemy wykorzystać na miejscu załadunku i rozładunku. Istotne są także koszty jakie możemy ponieść oraz czas, jaki mamy na dowiezienie ładunku. Im krótszy czas na dostarczenie towaru, tym koszty będą wyższe. Można je obniżyć np. poprzez wysyłanie większych ładunków w opcji całokonetenerowej.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Sea Cargo OperationsDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *