Kreatywność i tradycja, czyli wyrabianie ozdób metodą makramy

Wśród popularnych obecnie rodzajów rzemiosła artystycznego nie brakuje takich, których historia sięga wieków czy nawet mileniów. Jedną z nich jest makrama, czyli sztuka wyplatania ozdób ze sznureczków, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Jest to zatem technika niewymagająca szczególnych nakładów finansowych, a zarazem dająca ogromne możliwości. Z tego artykułu pasjonaci kunsztownego rękodzielnictwa będą mogli dowiedzieć się „z czym to się je”.

 

Krótka historia makramy

Warto zacząć od odrobiny historii, która pozwoli nam docenić długowieczność tej formy sztuki. Jej korzenie sięgają jeszcze czasów z przed Chrystusa, kiedy to wykorzystywano ją do ozdabiania strojów, a następnie zaczęto stosować ją w takich dziedzinach jak żeglarstwo, rybołówstwo, piśmiennictwo czy chirurgia. Jako technika tworzenia ozdób popularna w Europie stała się w XIV wieku, kiedy to tworzone w ten sposób dekoracje zaczęły zdobić stroje bogatej szlachty. W ubiegłym wieku stała się zaś modna wśród hipisów, obecnie zaś stała się sposobem na tworzenie dekoracji w modnym stylu boho, który nawiązuje właśnie do okresu Dzieci Kwiatów.


Co możemy wykonać dzięki sznurkom?

Jak już zostało wspomniane powyżej, makrama jest techniką, która wyróżnia się brakiem wykorzystywania jakichkolwiek narzędzi – jest to zatem jedna z najczystszych form rękodzielnictwa. Jedyne, w co musimy się wyposażyć, to specjalne sznurki. Jeśli chodzi o zastosowania makramy, to są one naprawdę niezwykle szerokie! Można z jej wykorzystaniem tworzyć ozdoby o różnych rozmiarach i przeznaczeniu – od drobnej biżuterii po torby czy gobeliny.

Dla twórców biżuterii dobra wiadomość – używanie sznureczków do jej wyplatania jest naprawdę proste! By zacząć, wystarczy poznać najprostsze sploty, jakimi są węzeł płaski i spiralny. Świetnym pomysłem na początek będzie wyplatanie małych bransoletek, które można dodatkowo ozdobić na przykład dzięki małym koralikom. Osoby, którym zależy przede wszystkim na tworzeniu biżuterii zdecydowanie powinny się zatem makramą zainteresować, ponieważ dla tego zastosowania jest to technika wcale nieskomplikowana, a zarazem pozwalająca na sporą dozę kreatywności.

 

Jakie sznurki dla początkujących?

Dla początkujących osób najlepszymi materiałami będą sznurki nylonowe oraz bawełniane, korzystanie z których jest stosunkowo proste do opanowania. Ten pierwszy jest interesujący wizualnie ze względu na charakterystyczny połysk oraz daje ciekawe możliwości ze względu na możliwość stapiania jego końców za pomocą np. zapalniczki. Sznurki bawełniane to zaś przede wszystkim pozbawiona śliskości faktura, co dla niewprawnych dłoni będzie dużym ułatwieniem. Warto jeszcze raz podkreślić, że materiały dla miłośników makramy nie należą do kosztownych, tym bardziej zatem jest to odpowiednia propozycja dla osób, które zaczynają swoją przygodę z rękodzielnictwem. Z czasem można nauczyć się korzystania z nieco trudniejszych w obsłudze sznurków, takich jak sznur z rzemienia oraz bardziej zaawansowanych splotów, jak chociażby muszelkowy i japoński.

 

W przygotowaniu artykułu pomogła strona ekorale.pl.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *