Krakowskie szopki zdobyły włoskie serca w Bazylikacie

Od 9 grudnia 2017 do 20 lutego 2018 w Castronuovo di Sant’Andrea (Potenza) będzie można podziwiać szopki z całego świata, w tym także szopki krakowskie.

Międzynarodowe Muzeum Szopki  „Vanni Scheiwiller”  zdobywa kolejne ważne dzieła, które wzbogaca już pełną i prestiżową kolekcję muzeum, składającą się z 200 szopek podarowanych przez mediolańskiego wydawcy Vanniego Scheiwillera i historyka sztuki Giuseppe Appella.

Kolekcja powiększana z biegiem lat, tworzona jest z darów sławnych artystów, oraz rzemieślników różnego pochodzenia. Uzupełnia ją kolekcja szopek zagranicznych podarowana przez Alinę Kalczyńską już w 2014 roku. Niedawno muzeum wzbogaciły kolejne szopki krakowskie zrealizowane i kolekcjonowane z pasji i miłości do swoich korzeni przez polska artystkę Alinę Kalczyńską, żonę Vanniego.

P. Nawala. W. Barczewski, J. Roiowjcz, T. Malik, M. Windyka, D. Tuzniewski, to tylko niektórzy rzemieślnicy-artyści, którzy stworzyli te cenne szopki wykonane z kolorowej folii, tektury i sklejki.

Popularna tradycja szopki została przywieziona do Polski przez włoskich franciszkanów pod koniec XIII w. A w ostatnim stuleciu zrodził się fenomen szopki krakowskiej, innej od wszystkich tradycyjnych szopek realizowanych w Europie i innych rejonach Polski. Co roku, od 1963, odbywa się konkurs na najpiękniejsze szopki w Krakowie,  w którym każdy może wziąć udział.

Artyści, rzemieślnicy i miłośnicy tej sztuki włożyli całą swoją wyobraźnię w zbudowanie domu dla dzieciątka Jezusa, zaprojektowanego i zbudowanego nie w formie prostej jaskini, ale pałacu piękniejszego niż kościół i zamek. Szopki te naśladują wystawną architekturę gotycką w Krakowie, chociaż są zrobione z tanich i powszechnie dostępnych materiałów. Szopki, będą częścią wystawy poświęconej ,,Presepi di Cracowia” zaplanowanej na Święta Bożego Narodzenia.

Więcej informacji na stronie: www.facebook.com/Museo-Internazionale-del-Presepio-Vanni-Scheiwiller-313911432132495/

 

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
.

Poniżej krótka prezentacja w lokalnych wiadomościach tv:

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *