Rzym: spotkanie opłatkowe w Ambasadzie RP

W piątek 15 grudnia w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie odbyło się spotkanie polonijne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Gospodyniami spotkania była p. Marta Zielińska – Śliwka Chargè d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech oraz Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Na spotkanie zostali zaproszeni Polacy zaangażowani w działalność polonijną na terytorium całych Włoszech. Wśród zaproszonych osób byli  Ambasador przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ks. Marian Burniak, Prezydent Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska Andreini, prezydenci licznych stowarzyszeń i szkół polskich z siedzibami na terenie Włoch.

Na początku spotkania p. Marta Zielińska – Śliwka Chargè d’affaires podziękowała wszystkim pracownikom ambadasy za intensywny rok i zaangażowanie w wymiarze politycznym, konsularnym i administracyjnym  oraz za ogromne wsparcie jakie doświadczyła w ostatnim roku.

Następnie trzem osobom zostały uroczyście przekazane Złote Krzyże, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, za szczególną dbałość o poczucie bliskości pomiędzy Polakami żyjącymi na emigracji.

Ordery państwowe otrzymały:

Ijola Hornziel-Martinelli, Anna Kwiatkowska oraz Jolanta Barbara Traczyk-Soviero.

Pani Ijola Hornziel-Martinelli, pisarka i publicystka specjalizujacą się w literaturze historycznej, otrzymała order jako aktywna działaczka zarządu Związku Polaków we Włoszech oraz za badania z zakresu drugiej wojny światowej i udziału w walkach włoskich II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa.

Anna  Kwiatkowska – emigrantka lat 90, bardzo aktywnie zaangażowana w działalność polonijną, współredaktorka Biuletynu Informacyjnego Polonia Włoska, uzyskała Złoty Krzyż za prowadzenie badań, dokumentację i rozpowszechnianie wiedzy na temat obecności we Włoszech wybitnie zasłużonych Polaków.

Trzecia nagroda przypadła p. Jolancie Traczyk-Soviero – współzałożycielce i prezesowi  Stowarzyszenia PrzyjaźniWspółpracy PolskoWłoskiej w Kampanii, za budowanie więzi między Polakami na południu Włoch oraz za rozpowszechnianie na emigracji projektów dotyczącej polskiej tradycji, kultury i historii.

Na koniec  p.Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP odczytała nadanie Złotych Krzyży przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę.

 

​Nie zabrakło błogosławieństwa ks. Mariana Burniaka.

 

Wyrecytował on też wzruszający wiersz Cypriana Kamila Norwida, „Opłatek” :

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

 

Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,

a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.

Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.

Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.

Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.”

 

Po zaśpiewaniu kolędy, goście podzielili się opłatkiem i zostali poczęstowani polskimi swiątecznymi przysmakami.

 

Wspólne zdjęcie z panią Konsul Ewą Mamaj

 

 

Korespondencja i zdjęcia: Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu

Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT

 

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *