Rzym: spotkanie opłatkowe w Ambasadzie RP

W piątek 15 grudnia w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie odbyło się spotkanie polonijne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Gospodyniami spotkania była p. Marta Zielińska – Śliwka Chargè d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech oraz Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Na spotkanie zostali zaproszeni Polacy zaangażowani w działalność polonijną na terytorium całych Włoszech. Wśród zaproszonych osób byli  Ambasador przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ks. Marian Burniak, Prezydent Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska Andreini, prezydenci licznych stowarzyszeń i szkół polskich z siedzibami na terenie Włoch.

Na początku spotkania p. Marta Zielińska – Śliwka Chargè d’affaires podziękowała wszystkim pracownikom ambadasy za intensywny rok i zaangażowanie w wymiarze politycznym, konsularnym i administracyjnym  oraz za ogromne wsparcie jakie doświadczyła w ostatnim roku.

Następnie trzem osobom zostały uroczyście przekazane Złote Krzyże, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, za szczególną dbałość o poczucie bliskości pomiędzy Polakami żyjącymi na emigracji.

Ordery państwowe otrzymały:

Ijola Hornziel-Martinelli, Anna Kwiatkowska oraz Jolanta Barbara Traczyk-Soviero.

Pani Ijola Hornziel-Martinelli, pisarka i publicystka specjalizujacą się w literaturze historycznej, otrzymała order jako aktywna działaczka zarządu Związku Polaków we Włoszech oraz za badania z zakresu drugiej wojny światowej i udziału w walkach włoskich II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa.

Anna  Kwiatkowska – emigrantka lat 90, bardzo aktywnie zaangażowana w działalność polonijną, współredaktorka Biuletynu Informacyjnego Polonia Włoska, uzyskała Złoty Krzyż za prowadzenie badań, dokumentację i rozpowszechnianie wiedzy na temat obecności we Włoszech wybitnie zasłużonych Polaków.

Trzecia nagroda przypadła p. Jolancie Traczyk-Soviero – współzałożycielce i prezesowi  Stowarzyszenia PrzyjaźniWspółpracy PolskoWłoskiej w Kampanii, za budowanie więzi między Polakami na południu Włoch oraz za rozpowszechnianie na emigracji projektów dotyczącej polskiej tradycji, kultury i historii.

Na koniec  p.Ewa Mamaj Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP odczytała nadanie Złotych Krzyży przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę.

 

​Nie zabrakło błogosławieństwa ks. Mariana Burniaka.

 

Wyrecytował on też wzruszający wiersz Cypriana Kamila Norwida, „Opłatek” :

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

 

Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,

a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.

Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.

Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.

Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.”

 

Po zaśpiewaniu kolędy, goście podzielili się opłatkiem i zostali poczęstowani polskimi swiątecznymi przysmakami.

 

Wspólne zdjęcie z panią Konsul Ewą Mamaj

 

 

Korespondencja i zdjęcia: Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu

Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT

 

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *