Pierwsze Jasełka w „zielonym sercu Włoch”

Wieczór wigilijny w każdym polskim domu to czas wyjątkowy, jedyny taki dzień w całym roku. W podobnej atmosferze odbyło się spotkanie wigilijne w sobotę 16 grudnia w Szkole Języka i Kultury Polskiej Anders w Umbrii.

Placówka działa w Perugii od stycznia 2017 roku, stąd spotkanie bożonarodzeniowe było pierwszym w historii szkoły. Z  tej okazji  specjalnie z Rzymu przybyła pani Konsul Generalna Ewa Mamaj.

Miała być również obecna pani Konsul Honorowa z Ancony Cristina Gorajski, niestety niesprzyjające warunki pogodowe pokrzyżowały plany przyjazdu do stolicy Umbrii. Na zaproszenie odpowiedział także ojciec Marian z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, który odprawia w jednym z kościołów Perugii msze niedzielne w języku polskim.

Towarzyszyli również gospodarze Oratorium Jana Pawła II: siostra Roberta Vinerba, ksiądz Fabrizio Crocioni i Simone Biagioli. Oczywiście nie zabrakło licznie przybyłych na spotkanie rodziców, dziadków i przyjaciół szkoły Anders.

Po powitaniu gości miało miejsce tradycyjne przedstawienie jasełkowe z udziałem uczniów, dla niektórych z nich był to pierwszy występ w języku polskim. Uczniowie pięknie prezentowali się w strojach przygotowanych specjalnie na tą okazję przez rodziców. Scenariusz jasełek, napisała dla szkoły, studentka przebywająca na stypendium w Perugii Natalia Kiedyk, która przez ostanie trzy miesiące jako wolontariuszka pomagała w prowadzeniu zajęć.  Mali aktorzy, pomimo tremy,  wspaniale odegrali swoje role i pięknie zaśpiewali kolędy za co zostali nagrodzeni  gromkimi brawami oraz pochwałami ze strony pani Konsul.

Zgodnie z polską tradycją podczas wieczoru wigilijnego nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, dla wielu osób był to moment dużego wzruszenia. Jak sami potem przyznali, już dawno w tak licznym gronie nie śpiewali polskich kolęd. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku.

Tego wieczoru, ku ogromnej radości wszystkich dzieci, odwiedził szkołę również  Św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Uczniowie, wywoływani po kolei przez specjalnego gościa, bardzo chętnie przychodziły i odpowiadały po polsku na zadawane przez niego pytania.

Kolejnym, wyjątkowym momentem wigilijnego wieczoru było dzielenie się opłatkiem, pobłogosławionym wcześniej przez księdza Mariana oraz składanie sobie życzeń. Dzięki polskiej szkole zrodziło się już wiele przyjaźni pomiędzy dziećmi jak i rodzicami, a gest dzielenia się opłatkiem i wspólne składanie sobie życzeń pozwoliło poczuć się jak w jednej dużej rodzinie.

Ostatnim punktem wieczoru był poczęstunek. Na wigilijnym stole zagościło wiele polskich, tradycyjnych potraw świątecznych, przygotowanych przez mamy uczniów szkoły Anders. Wszystko wyglądało i smakowało wyśmienicie, co docenili również włoscy goście.

Wieczór upłynął w bardzo rodzinnej, świątecznej atmosferze. Podziękowaniom za pięknie zorganizowane spotkanie nie było końca, szczególnie ze strony osób, które w tym roku nie spędzą Świąt w Polsce. Zapewniali, iż dzięki temu wieczorowi będzie im w tym roku mniej brakowało atmosfery polskiego Bożego Narodzenia. Włoscy goście również byli pod wrażeniem spotkania wigilijnego i naszych bogatych tradycji świątecznych.

W trakcie wieczoru odwiedziła szkołę również lokalna telewizja UmbriaTv, która przeprowadziła krótkie wywiady z panią Konsul Ewą Mamaj,  gospodarzami oratorium oraz dyrekcją i nauczycielkami szkoły Teresą Kowalską, Anną Maleszą, Ewą Moskal  i Katarzyną Wieszczeczyńską – Tini. Będąc pod dużym wrażeniem spotkania i organizacji szkoły nakręcili krótki reportaż. Można było zobaczyć go podczas wieczornego dziennika w poniedziałek 18 grudnia.

Pierwszy wieczór wigilijny w historii Polskiej Szkoły Anders w Umbrii można uznać za bardzo udany, o czym świadczą liczne, pozytywne komentarze uczestników. Założycielki szkoły od początku podkreślały, że oprócz  nauki języka polskiego, historii i geografii Polski, zależy im na pielęgnowaniu polskości między innymi poprzez przekazywanie tradycji.

Dla uczniów szkoły była to z pewnością wspaniała lekcja o tradycjach i kulturze polskiej, a dla ich bliskich wieczór jednoczenia się Polonii mieszkających na terenie całej Umbrii. Tego wyjątkowego wieczoru Oratorium Jana Pawła II II w Perugii stało się „Małą Polską w Sercu Włoch”.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wieszczeczyńska – Tini

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 3 =