Wenecja: wprowadzono ograniczenia wstępu dla turystów do centrum miasta

Coraz większe problemy dla turystów chcących zwiedzić Wenecję. Władze miasta już w ubiegłym roku zapowiadały liczne zmiany dla tzw. turystów jednodniowych.

Po rozpoczęciu akcji Respect & Enjoy Venice, mającej uwrażliwić zwiedzających i przypomnieć im podstawowe zasady właściwego zachowania się w Wenecji, i według ostatniej zapowiedzi burmistrza miasta, od nowego roku rozpocznie się akcja ograniczania wejść zwiedzających do samego centrum Wenecji, która rozpocznie się od Placu św. Marka. Specjalny system monitoringu będzie działał na zasadzie stref ograniczonego ruchu. Po przekroczeniu limitu osób przebywających w danej chwili już na placu św. Marka mają być włączone czerwone światła aż do chwili, gdy pewna ilość turystów opuści plac i tym samym będzie można wpuścić osoby czekające w kolejce.

Wprowadzanie systemu będzie odbywało się stopniowo, władze miejskie zapowiadają, że w najbliższych tygodniach system będzie jeszcze w fazie eksperymentalnej i na bieżąco będą rozwiązywane wszelkie problemy związane z działalnością monitoringu. Burmistrz miasta, Luigi Brugnari, już zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości będzie wprowadzona obowiązkowa rezerwacja wejść na Plac św. Marka, a z czasem ma ona objąć również weneckie wyspy i całe centrum historyczne miasta.

Zasady ograniczonego ruchu po Wenecji są głównie wymierzone w jednodniowych turystów uznanych za prawdziwą plagę Wenecji w ostatnich latach. Mniejsze restrykcje mają obowiązywać turystów, którzy zatrzymają się w Wenecji na dłuższy okres, mają zarezerwowany hotel i tym samym płacą specjalny lokalny podatek pobytowy.   Wenecja od wielu lat jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i również jej komisja wyraźnie domagała się wprowadzenia pewnych regulacji napływu turystów do tegoż miasta, wskazując na wagę problemu i niebezpieczeństwa płynące dla Wenecji z nieuregulowanej turystyki.

Korespondencja z Wenecji Euganejskiej: Agnieszka Kluzek
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *