Pieczemy ciasta i ciasteczka, ale w czym?

Kuchenne rewolucje ze słodkościami w tle, nie obędą się bez form, blaszek i rozmaitych akcesoriów do pieczenia. Do wyboru mamy całą gamę produktów, wykonanych z różnorodnych materiałów, co finalnie decyduje o ich właściwościach, jak i wygodzie użytkowania, a także cenie. Przyglądamy się dostępnym opcjom oraz możliwościom.

 

Hop do piekarnika!

Zaczynamy od blach i form, które służą nie tylko do przyrządzania ciast, ale i słonych tart, mięsnych pasztetów, makaronowych zapiekanek i wielu innych potraw.

Najtańsze rozwiązanie to blachy aluminiowane, dodatkowo ocynkowane. Są lekkie, wygodne w użyciu, a poznamy je zwykle po srebrnej barwie. Najlepiej sprawdzają się użytkowane w kuchenkach z piekarnikiem gazowym. Ich wadą jest to, że łatwo łapią wilgoć, a ta z kolei szybko zamienia się w rdzę. Ponadto mogą na nich pozostawać ciemne plamy, a pieczenie wymaga uprzedniego przygotowania formy, czyli wysmarowania jej tłuszczem bądź zastosowania specjalnego papieru do pieczenia.


Droższe, ale wyższe jakościowo są formy z powłokami nieprzywierającymi. Największy ich atut to brak konieczności jakichkolwiek zabiegów chroniących przed przywarciem ciasta czy przypaleniem wypieku. Nie potrzeba ani papieru do pieczenia, ani smarowania tłuszczem. Poznamy je po czarnej barwie, a stosować będziemy przede wszystkim w kuchenkach z piekarnikiem elektrycznym. Powłoki nieprzywierające łatwo zarysować, dlatego zamiast metalowych i ostrych przyborów kuchennych, najlepiej postawić na drewniane bądź silikonowe.

Ceramiczne bądź szklane formy, ale także naczynia do zapiekania i nie tylko, to kolejna propozycja. Tutaj możemy liczyć nie tylko na pieczenie, ale i duszenie potraw. W ceramicznych formach bez problemu przyrządzimy ciasta oraz tarty. Dużym atutem jest estetyczny wygląd, dzięki czemu taką formę można postawić od razu na stole i z pewnością uraczy oczy gości pięknym wzorem, kształtem czy kolorystyką. Szklane naczynia również postawimy na stole, a ich największym atutem jest możliwość obserwowania, jak zmienia się nasz wypiek. W ten sposób nie trzeba otwierać piekarnika i tracić temperatury, by sprawdzić czy danie już jest gotowe, czy jeszcze wymaga trochę czasu.

Na koniec opcja najdroższa, najbardziej nowoczesna, a jednocześnie mająca całą gamę zalet. Mowa bowiem o formach silikonowych. Przede wszystkim wykonanie z silikonu spożywczego to bezpieczeństwo stosowania. Pieczone specjały nie przejdą zapachami, barwą i nie zmienią w żaden sposób swoich walorów. Poza tym silikonowe formy są elastyczne, dzięki czemu można je bez problemu przechowywać. Wcisnąć w każdą szufladę czy szafkę, składając, ponieważ nie tracą na swoim kształcie i po wyjęciu wracają do pierwotnej formy. Silikonowe formy to największa dostępność kolorów, jak i rozmaitych kształtów, dzięki czemu można przyrządzać ciekawe wizualnie wypieki. Taka forma jest łatwa do utrzymania w czystości, odporna na gwałtowne zmiany temperatur i duże ich różnice. Można ją mrozić, a nie tylko w niej piec. Wadą będzie wyższy koszt, brak odporności na przecięcie nożem oraz wymóg, by nabyć wprawy w przenoszeniu lejącego się ciasta w elastycznej formie.

 

Na co musimy zwrócić uwagę

Formy powinniśmy wybierać zgodnie ze specjałami, które najczęściej przyrządzamy. Jeśli pizzę zwykle zamawiamy, a nie robimy jej samodzielnie w domu, specjalna forma pod pieczony spód kompletnie nam się nie przyda. Podobnie będzie z małymi foremkami do ciastek, które zwykle trafiają do kuchni, gdzie buszują nasze pociechy.

Musimy również uwzględnić rozmiary i kształty, a to z dwóch powodów. Po pierwsze to kwestia znalezienia miejsca na dane formy. Druga rzecz tyczy się przepisów, z których korzystamy. Dopasowanie proporcji do danej wielkości czy średnicy formy, mają znaczenie, bo gwarantują udany wypiek.

 

Niezależnie od wykonania, na jakie stawiamy, musimy mieć pewność, jego jakości, a najlepiej źródła pochodzenia. To ważne, bo decyduje o bezpiecznym kontakcie z produktami spożywczymi. Z taką niemałą garścią wiedzy, z powodzeniem wybierzemy formy i naczynia do pieczenia, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

 

Artykuł dostarczony przez https://dogotowania.pl
One thought on “Pieczemy ciasta i ciasteczka, ale w czym?

  1. Ola

    ja raczej piekę babeczki w silikonowych foremkach 🙂 ale mam też blachę do tarty, choć korzystam raczej sporadycznie 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.