Bezpieczeństwo malucha w przestrzeni domowej – jakie akcesoria mogą pomóc rodzicom o nie zadbać?

Najwięcej niebezpieczeństw czeka na dziecko w okresie, gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki. Entuzjazm towarzyszący temu wydarzeniu przyćmiewa często instynkt samozachowawczy malucha, który również nie jest przecież jeszcze do końca rozwinięty. Nawet ruchliwy, raczkujący chłopiec czy dziewczynka mogą sobie zrobić niemałą krzywdę i wystarczy do tego zaledwie chwila nieuwagi ze strony rodziców. Dom powinien być jednak przecież czymś na kształt bezpiecznej strefy, w której nie może stać się maluchowi nic złego, jednak by to osiągnąć, trzeba się czasem odpowiednio przygotować. Na rynku jest wiele akcesoriów pomagających mamom i tatom w tych codziennych zmaganiach. Niektóre proste, inne niezwykle kreatywnie zaprojektowane – wszystkie one mają jedną wspólną cechę, a mianowicie chodzi tu o komfortową i funkcjonalną konstrukcję.

 

 

Zabezpieczenia na szafki

 

Nie wszystkie szafki są w zasięgu malucha, ale możemy być pewni, że te, które znajdują się w jego obrębie, zostaną sukcesywnie „splądrowane”. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy ich przed swoim maluchem, to zapewne nie raz usłyszymy podczas prasowania lub innych zajęć domowych, jak z kuchni dobiega brzęk garnków i pokrywek, wyciąganych z wielkim entuzjazmem z półek. Na szczęście na rynku mamy różne zestawy elementów, które po szybkim zamocowaniu można uniwersalnie stosować do różnego rodzaju drzwiczek, szuflad itp. Wyobraźmy sobie, że w miejscu, które wybrało sobie nasze dziecko, znajdują się środki chemiczne, które mogą poważnie zaszkodzić jego zdrowi, jeśli zacznie zwyczajowo testować ich smak. Odpowiednie zabezpieczenia z całą pewnością do tego nie dopuszczą – dla dorosłego otwarcie ich nie będzie natomiast żadnym problemem.

 

Niezbędne bariery domowe

 

Maluchy z czasem stają się coraz bardziej pomysłowe, dlatego też i rodzic nie może pozostawać za nimi w tyle. Wystarczy chwila nieuwagi podczas przebierania raczkującego berbecia – przecież tylko się odwróciliśmy – a może się okazać, że w tym czasie takie dziecko jest już na skraju łóżka, na którym je zawczasu położyliśmy. Dla nieco większych urwisów pozostawionych samym sobie przez krótki moment może się natomiast wydawać, że powinny jak najszybciej do nas dołączyć… a tu strome schody lub właśnie rozłożyliśmy ważne dokumenty na podłodze, żeby łatwiej je uporządkować. Powodów może być wiele, ale rozwiązanie jest zazwyczaj jedno, czyli ustawienie pewnej bariery:

– może być ona zakończeniem brzegu łóżka,

– może być barierą na schody i drzwi (materiałową, drewnianą, metalową)

– może być tekstylną barierą rozporową montowaną we wszelkich framugach i przejściach (również na schody).

 

 

Inne opcje warte uwagi

 

Ruchliwe dzieci trzeba by pilnować przez całą dobę, jednak jak wie każdy rodzic, czas ten trzeba dzielić również pomiędzy inne, codzienne aktywności. Akcesoria zapewniające bezpieczeństwo maluchowi są więc bardzo dobrym pomysłem, a dobrane do rodzaju możliwych zagrożeń i temperamentu dziecka z całą pewnością zapewnią nam więcej spokoju. Warto tu zatem wymienić takie ułatwienia i rozwiązania jak między innymi:

– zabezpieczenie kantów stołów i innych elementów piankowymi nakładkami,

– miękkie maty na boki łóżeczka, aby podczas snu nie uderzyło w nie główką,

– stabilny przewijak lub stelaż na wanienkę,- rozkładane maty do zabawy (można na nich urządzić też absorbujący maluszka mobilny kącik zabaw).

 

Rozważając owe kwestie bezpieczeństwa, zwróciliśmy się po poradę do zespołu Matfi.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *