Smog w pełni. Czas najwyższy pomyśleć o wentylacji mechanicznej?

Właściwa wentylacja jest zimą niezwykle ważna, bo jakość powietrza w domu wpływa bezpośrednio na zdrowie i samopoczucie wszystkich jego mieszkańców. W dobie coraz szczelniejszych pomieszczeń standardowa wentylacja grawitacyjna coraz częściej okazuje się jednak niewystarczająca, a prawidłową wymianę powietrza zapewnia dopiero wentylacja mechaniczna.

 

To normalne, że w budynkach występują różnego rodzaju zanieczyszczenia. W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się jednak na izolacyjność oraz szczelność pomieszczeń, co znacznie utrudnia swobodną wymianę powietrza. Dawniej bowiem dobra wentylacja domów wynikała właśnie z różnych nieszczelności w oknach, drzwiach, ścianach i dachach. W nowoczesnych budynkach tego typu nieszczelności na ogół brakuje, więc tym samym naturalna wymiana powietrza jest utrudniona. Z odsieczą przychodzi jednak wentylacja mechaniczna.

 

Czemu zanieczyszczeń trzeba się obawiać?

 

Prawidłowa wentylacja powietrza jest niezbędna, bo praktycznie każda nasza działalność – począwszy od oddychania, poprzez gotowanie, aż do palenia tytoniu – generuje różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ich źródłem mogą być też pleśnie, materiały budowlane, a nawet elementy wyposażenia. Dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja naszego mieszkania oraz zapewnienie w nim stałego dostępu do świeżego powietrza. Jeżeli o to nie zadbamy, to mogą u nas wystąpić objawy towarzyszące „syndromowi chorego budynku”, tj.: nadmierne zmęczenie, zawroty głowy, nudności, wysypka, zaburzenia pamięci i koncentracji, podrażnienie błon śluzowych gardła, nosa i krtani. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do omdleń.

Syndromu chorego budynku nie wolno lekceważyć, bo dane są alarmujące. Szacuje się, że występuje on w aż 30% budynków, a choruje na niego już od 20 do 30 % wszystkich pracowników biurowych. Uporczywe ignorowanie jego objawów może sprawić, że z czasem przerodzą się one w trwałe stany chorobowe.

 

 

Wentylacja mechaniczna potrzebna jak powietrze

 

W budownictwie pasywnym (energooszczędnym) jedyne możliwe rozwiązanie stanowi wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Zastosowanie każdej innej – naturalnej, grawitacyjnej czy hybrydowej – praktycznie nie wchodzi w grę. Wentylacja mechaniczna umożliwia skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniu na „świeże” oraz usunięcie wydzielanej w nim wilgoci. Nic dziwnego, że stosuje się ją nie tylko w lokalach mieszkalnych i garażach podziemnych, ale także wszelkiego rodzaju budynkach użyteczności publicznej, np. w kinach, restauracjach oraz centrach handlowych.

Większą część naszego życia spędzamy wewnątrz różnego rodzaju pomieszczeń, powinniśmy więc zadbać o jak najlepszą jakość powietrza w ich wnętrzu. Dzięki temu nie tylko unikniemy problemów ze snem oraz różnego rodzaju kłopotów zdrowotnych, ale zapobiegniemy również pojawieniu się nadmiarowi wilgoci, pleśni oraz grzybów.

 

 

Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
STG Viessmann Poznań specjalizujące się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann.3 thoughts on “Smog w pełni. Czas najwyższy pomyśleć o wentylacji mechanicznej?

  1. Margaret

    „Syndrom chorego budynku” gdy pierwszy raz spotkałam się z tym określeniem wybuchłam śmiechem. Dopóki sama nie zaczęłam odczuwać zbytniego zmęczenia po dłuższym przebywaniu w mieszkaniu. Zaczęłam je regularnie wietrzyć i zmęczenie zniknęło. Gdybym mogła, zainwestowałabym w wentylację mechaniczną, ale niestety wynajmuję mieszkanie i muszę się męczyć z wietrzeniem.

    Reply
  2. Mrs

    Helena, wentylacja mechaniczna oczyszcza powietrze, dzięki niej poczujesz się lepiej. O bólu głowy możesz zapomnieć.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *