Prognozy demograficzne ONZ: Polska wśród krajów, które drastycznie się wyludniają

Według prognoz ekspertów ONZ na najbliższe 30 lat, światowa populacja osiągnie 10 miliardów ludzi (obecnie liczba ludności na świecie sięga blisko 7,5 mld). Ludność Afryki zwiększy się dwukrotnie, natomiast drastycznie zmniejszy się populacja Europy środkowo-wschodniej. Angielski tygodnik Economist zwraca uwagę na prawdziwą katastrofę demograficzną.

Z prognoz wynika,  że w latach 2017-2050 w Europie najbardziej zmniejszy się ludność takich krajów jak: Bułgaria (-23%), Mołdawia (-19%), Ukraina (-18%), Chorwacja, Litwa i Rumunia (-17%), Polska i Węgry (-15%), Bośnia i  Hercegowina, Estonia (- 13%) Portugalia (- 13%), Grecja (-11%), Białoruś (-9%).

Przyczyną jest spadek liczby urodzeń, masowe wyjazdy mieszkańców zagranicę w poszukiwaniu lepszej pracy i stosunkowo mały napływ imigrantów.

Tymczasem we Włoszech, podają eksperci z raportu Gefira (Global Analysis from the European Perspective), w 2080 roku, na 60 milionów mieszkańców Italii, ponad połowa (33 miliony) będzie pochodzić z zagranicy.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *