Rzym i Domus Aurea

Pod powierzchnią parku Colle Oppio, kilka kroków od Koloseum znajdują się ruiny gigantycznego cesarskiego Zlotego Pałacu Nerona – Domus Aurea. Budowa pałacu została zrealizowana i prawdopodobnie nigdy nie dokończona w całości, po pożarze Rzymu w 64 r.

 

 

Jego obszar zajmował ponad 80 hektarów i rozciągał się pomiędzy wzgórzami Palatynu i Esquilinu. Po samobójczej śmierci Nerona i jego damnatio memoriae, pałac został zniszczony, a kilkadziesiąt lat później Trajan wybudował na nim nowe termy rzymskie. 


Dziś, dzięki projektowi Progetto Domus Aurea, możemy od lutego 2017 r. zwiedzać ukryte pod ziemią salę Złotego Domu – tylko w weekendy w grupach 25 osobowych. 

 


Wizyta z przewodnikiem trwa 75 minut (oprowadzanie jest możliwe w kilku językach – niestety nie w j.polskim). Zwiedzanie jest bardzo ciekawe dzięki wykorzystaniu najnowszych technik multimedialnych, które przenoszą nas do rzeczywistości wirtualnej, do czasów sprzed 2000 lat. Podróż jest po prostu fantastyczna i zachwycająca, a jakość filmu w 3D bez zarzutu.

 

 

Domus Aurea można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę w godz. 9.00 – 18.15. Ostatnie wejście jest o godz. 17.00. Konieczna jest rezerwacja biletów online, ponieważ jest tak duże zainteresowanie zwiedzaniem obiektu, a miejsca są ograniczone, że nie jest wskazane stanie w kolejce. Każda wizyta jest otwarta tylko dla 25 osób. Wstęp jest możliwy tylko z przewodnikiem obiektu.

 


 

Bilety można zakupić na stronie www.coopculture.it (14 euro + 2 euro koszt rezerwacji).

 

 

Korespodencja z Lacjum i fotografie Maja Krajnowska, autorka profilu Podróż do Rzymu

 

 

ALL RIGTS RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *