Samochodem za granicę – co z ubezpieczeniem?

Obecnie cała Europa stoi przed nami otworem – od Lizbony do Moskwy można wszędzie dostać się samochodem, pamiętając o określonych wymogach i przepisach w poszczególnych państwach. Jak się one mają w odniesieniu do ubezpieczenia dla kierowców? Przeanalizujmy to z różnych perspektyw.

 

W niniejszym artykule zastanowimy się, jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców w zależności od kraju, do którego odbywać się będzie podróż. Weźmiemy pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej (plus kilka innych z zachodniej i północnej Europy) oraz kraje leżące poza UE, w których obowiązuje tzw. Zielona Karta. Pod kątem ubezpieczenia OC przeanalizujemy również inne państwa, w których nie działa ani polskie OC, ani Zielona Karta.


Polskie OC w obrębie UE

Zdecydowanie najłatwiej podróżuje się samochodem w obrębie krajów Unii Europejskiej, ponieważ granice można przekraczać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i nie potrzeba żadnego dodatkowego ubezpieczenia z uwagi na to, że obowiązuje polska polisa. Działa ona także w kilku innych krajach nienależących do UE – Andorze, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu bez żadnych problemów może nastąpić likwidacja szkody z OC w razie stłuczki, kolizji czy wypadku w obrębie tych państw i całej Unii Europejskiej.

Zielona karta w niektórych krajach

Nieco więcej zachodu wymaga wyrobienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców, którzy podróżują do Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Albanii, Azerbejdżanu, Turcji, Tunezji, Mołdawii, Macedonii, Maroko, Iranu, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny lub Białorusi. Wybierając się do tych państw, należy pamiętać, że polskie OC w nich nie obowiązuje, dlatego trzeba wykupić tzw. Zieloną Kartę. Dzięki niej w razie wyrządzenia szkody zostanie ona pokryta przez towarzystwo, w którym Zielona Karta została wyrobiona.

Zieloną Kartę można uzyskać w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, jednak najlepiej udać się do swojego, w którym ma się wykupione podstawowe OC – w takiej sytuacji Zielona Karta jest z reguły wydawana za darmo. Chcąc ją wyrobić w innej firmie, należy przygotować się na symboliczną opłatę. Jeżeli zapomnisz o Zielonej Karcie, w krajach, w których ona obowiązuje, będziesz musiał wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne, co wiąże się z wydatkiem kilkunastu-kilkudziesięciu euro. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy wybrana oferta OC zawiera darmową Zieloną Kartę, pomoże Ci w tym porównywarka OC.

Kraje, w których nie działa polskie OC ani Zielona Karta

Jedziesz samochodem do Gruzji, Kosowa, Kazachstanu, Mongolii lub innego państwa, w którym nie obowiązuje polskie OC ani Zielona Karta? To ogromne wyzwanie i jednocześnie wielka przygoda, jednak zanim wyruszysz w drogę, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami, jakie dany kraj ma względem ubezpieczeń dla kierowców. W praktyce jedne państwa wpuszczą Cię bez żadnej polisy, bo OC w nich po prostu nie funkcjonuje, co swoją drogą wyklucza możliwość otrzymania odszkodowania w razie szkód wyrządzonych przez innych kierowców, podczas gdy w innych krajach będzie trzeba wykupić obowiązkową polisę na granicy.

AC i assistance – w podróży zawsze warto

Przed daleką podróżą samochodową zdecydowanie warto zaopatrzyć się w nieobowiązkowe ubezpieczenia autocasco i assistance. AC pozwala bowiem na uzyskanie odszkodowania niezależnie od przyczyny szkody, a assistance gwarantuje wszechstronną pomoc w razie problemów na trasie. Zanim jednak zakupisz te polisy, sprawdź, czy obowiązują w kraju lub krajach, do których się udajesz.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *