Oświetlenie w domu. Dlaczego ma tak duże znaczenie?

Komfortowy dom bez dobrze dobranego oświetlenia tak naprawdę nie istnieje. To dostęp zarówno do światła naturalnego, jak i sztucznego pozwala swobodnie korzystać ze wszystkich pomieszczeń. Cieszyć się pięknym wystrojem, podkreślonymi elementami ozdobnymi, ale i decyduje o naszej koncentracji podczas pracy czy nauki. Światłem kreujemy również swoje wnętrza. Mamy zatem przed sobą element, od którego zależy o wiele więcej niż nam się wydaje.

 

Podstawowe zasady oświetlenia

Zmieniające się trendy oraz coraz szersza gama produktów oświetleniowych do wyboru, to elementy wpływające na równie szerokie spektrum możliwości względem oświetlania naszych domostw. Możemy pozwalać sobie na niecodzienne łączenia, niebanalną ekspozycję światłem czy projekty pochodzące ze światowych katalogów. Mamy okazję, by spełnić swoje marzenia o indywidualnie oświetlonych przestrzeniach. Nie może nam jednak braknąć głosu rozsądku i wiedzy odnośnie kilku podstawowych zasad dobierania oświetlenia.

Pierwszym niezwykle ważnym aspektem jest dobór liczby źródeł światła oraz sposób ich rozmieszczania. Efekty końcowe mają przecież zachwycać, a nie odstraszać. Im ciemniejsze pomieszczenie, tym większą liczbę różnego rodzaju lamp, przyjdzie nam zastosować. W szczególności tyczy się to łazienek, które najczęściej nie mają dostępu do światła naturalnego. Podobnie jest w przypadku długich i dość ciemnych korytarzy.

Zagęszczenie punktów świetlnych będzie mieć z kolei odzwierciedlenie na rachunkach za prąd. Jest to również o tyle ważne, że zbyt duże odstępy między kolejnymi punktami, przyczyniają się do powstawania zacienionych miejsc.

Dobór do aranżacji wnętrza

Nic nie stoi na przeszkodzie, by czarne lampy bądź oświetlenie mające geometryczne formy i ukazujące niemalże niczym nieosłonięte żarówki, zagościło w klasycznych wnętrzach. Niektóre lampy stają się na tyle uniwersalne, że z powodzeniem stosujemy je w zupełnie innej stylistyce wnętrz. Mimo wszystko warto zwracać uwagę na efekt końcowy. Zastanawiać się nad tym, jak dany kolor, materiał czy konkretny projekt, wpisywać się będą w już urządzone wnętrze.

Rola oświetlenia

Nie możemy pomijać roli, jaką spełnia oświetlenie. Zwykle każde z pomieszczeń odpowiada za zupełnie inne funkcje. To ważne, bo na tej podstawie będziemy dobierać moc światła, jego barwę, miejsce montażu czy też sposób kierowania światła. Zupełnie inaczej doświetlimy przestrzeń domowego biura, gdzie potrzeba skupionej wiązki światła i maksymalnej koncentracji, a inaczej sypialnię, w której wyciszamy się tuż przed snem.

Istotne wskazówki

Nierzadko mniej znaczy więcej i warto o tym pamiętać. Obszerna konstrukcja oświetleniowa niekoniecznie spełni nasze oczekiwania pod względem ilości światła, jaką daje. Z kolei ta najmniejsza i najbardziej zwyczajna może zginąć w tłumie, jaki wokół siebie czyni bogaty wystrój wnętrza.

Zawsze potrzeba wyważenia i uzupełnienia aranżacji wnętrza z pomocą światła. Uwzględniamy zatem konkretny projekt, źródło światła i jego barwę, moc żarówek czy kolorystykę i zastosowane materiały.

Więcej o tym, w jaki sposób budować atmosferę wnętrza z pomocą oświetlenia, pod adresem witryny internetowej https://gartend.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *