Rynek szkoleń w Polsce

6 miliardów złotych. Właśnie tyle warty jest rynek szkoleniowy w Polsce.

 

Ciekawostką jest to, że firm szkoleniowych, które oferują swoje usługi, jest w naszym kraju blisko 6 000. Pracodawcy, którzy chcą inwestować w zatrudnionych pracowników, mają więc z czego wybierać.

Chociaż w podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych nie inwestuje ponad połowa zarejestrowanych w Polsce firm, to widać wyraźnie, że rynek szkoleń ciągle się rozwija. Odnotowuje się coraz większe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.

 

Moda na szkolenia pracowników przyszła do nas z Zachodu. To tam podnoszenie kwalifikacji zespołu stało się normą. Wykazywać można wiele zalet tego typu wydarzeń. Nie chodzi jedynie o zdobywanie wiedzy czy kolejnych umiejętności zatrudnionych. Okazuje się, że dobre szkolenie skutecznie zwiększy motywację pracowników oraz ich zaangażowanie. Sprawi również, że zatrudniony będzie czuć się doceniony i nie będzie starał się szukać innej posady. Nie ma też wątpliwości, że konkretne szkolenia podnoszą także efektywność realizowanych przez kadrę zadań.

Najchętniej organizowane są miękkie szkolenia. Organizacja pracy, wpływanie na motywację, odpowiednia komunikacja w zespole, sztuka negocjacji oraz prezentacji, to chyba najczęściej spotykana tematyka takich spotkań. Nie chodzi o nabywanie konkretnej wiedzy teoretycznej, ale raczej wzmacnianie kompetencji osobowościowych, które mogą przyczyniać się do lepszej efektywności pracy.

Szkolenia mogą być też rozrywkowe, a ich skutkiem będzie integracja pracowników. W Polsce na takie stawia się coraz częściej. Nawet korporacje przekonały się, że autorytarny styl pracy nie wpływa na finalne zyski zbyt korzystnie. O wiele lepiej jest odpowiadać na potrzeby pracowników i pozwalać na tworzenie dobrych relacji z całym zespołem. Zapobiega to niezdrowej rywalizacji, która nie jest pożądana w firmach.

Coraz częściej na pierwszym miejscu stawia się konieczność integracji pracowników. W tym celu także mogą być organizowane szkolenia. Te bardzo często połączone są z wszelkiego rodzaju atrakcjami. Chodzi o to, by pracownikom dostarczyć jednocześnie rozrywki, ale i wymuszać wspólne działania, dzięki którym lepiej się poznają.

Rynek szkoleniowy w Polsce rozwija się prężnie. Prognozuje się, że w każdym kolejnym roku z usług takich firm korzystać będzie coraz więcej przedsiębiorstw. Inwestowanie w podnoszenie kwalifikacji zatrudnionej kadry jest konieczne, by zwiększać zyski działalności, ale też proponować lepsze warunki zatrudnienia. Ważne jest, by pracownik miał poczucie zaangażowania. Dzięki temu, że pracodawcy zależy na jego rozwoju, ten będzie odwdzięczał się optymalną lojalnością. Pamiętajmy, że sukces firmy zależy od jej zespołu. Już dawno odeszło się od autorytarnego stylu zarządzania na rzecz spełniania potrzeb pracownika. Dzisiaj to nie manager ma ostateczne zdanie. Liczą się również oczekiwania osób zatrudnionych na niższych stanowiskach. Co więcej, od pracowników oczekuje się kreatywności i aktywnego udziału w funkcjonowaniu całej organizacji. Szkolenia są tym czynnikiem, które takie działania skutecznie usprawniają.

 

 

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową Akademiagier.com, producenta gier szkoleniowych.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *